Španělský vyšetřující soudce obvinil dceru krále Juana Carlose princeznu Cristinu z daňových úniků a praní špinavých peněz. V úterý to oznámil soud ve městě Palma de Mallorca.

Soudce podle něj předvolal mladší dceru španělského monarchy na 8. března, aby vypovídala. Podle agentury Reuters mohou tato obvinění otevřít cestu k bezpříkladnému procesu se členem královské rodiny.

Ve svém dvousetstránkovém rozhodnutí soudce José Castro tvrdí, že našel důkazy, že osmačtyřicetiletá princezna spáchala trestné činy.

Její vyšetřování podle agentury AFP souvisí s objasňováním aféry jejího manžela, bývalého házenkáře Iňakiho Urdangarina, který je podezřelý ze zpronevěry více než šesti milionů eur (165 milionů Kč) z dobročinné nadace, kterou vedl. Urdangarin všechna podezření odmítl.

Podle agentury AP má dcera Juana Carlose vyšetřovatelům vysvětlit své partnerství ve firmě Aizoon, v níž působí její manžel. Cristina je podle španělského tisku podezřelá, že se podílela jeho obchodech podílela.

Soudce Castro už loni v dubnu oznámil, že zahájí vyšetřování princezny. Kvůli nedostatečnému odůvodnění ho ale soud v Palmě de Mallorca o několik týdnů později zastavil.

Královský palác v úterním prohlášení tvrdí, že "maximálně respektuje rozhodnutí justice." Španělská královská rodina, zejména král Juan Carlos, bojují s poklesem popularity. Pověsti krále uškodil jeho okázalý životní styl, například luxusní výprava na Safari do Botswany v roce 2012.

Podle nedělního průzkumu si 62 procent Španělů přeje jeho abdikaci a méně než polovina obyvatel podporuje samotnou monarchii, píše BBC News. Korunní princ Felipe, nejmladší dítě Juana Carlose a královny Sofie, se ovšem těší větší oblibě a podle průzkumu více než 50 procent Španělů věří, že dokáže obnovit prestiž královské rodiny.

Nejstarším potomkem královského páru je princezna Elena, obviněná Cristina je prostředním královským sourozencem.