Syrská vláda se prý s opozicí dohodla, že umožní dopravu humanitární pomoci do města Homs. Pomoc Homsu byla jedním z témat mírových jednání mezi opozicí a vládou v Ženevě, ale vyjednat průjezd kamionů se nepodařilo.
Vláda souhlasila s tím, že je třeba pomoci lidem obleženým v části města obsazené opozicí, a svolila také k evakuaci žen a dětí. Nic z toho se ale nestalo, údajně kvůli špatné bezpečnostní situaci v oblasti. Přitom z Homsu nepřestávají přicházet zprávy o strádání lidí.
Mluvčí ruského ministerstva Alexandr Lukaševič ve čtvrtek prohlásil, že podle nejnovějších informací se zdá, že se vláda s opozicí dohodly. "Podle poslední informace už dospěly k dohodě," řekl.
Rusko informaci zveřejnilo v době, kdy se Rada bezpečnosti OSN chystá jednat o nové rezoluci o Sýrii, která se má týkat humanitární situace.
Ruský zástupce při OSN Vitalij Čurkin ve středu řekl, že situaci v Sýrii nelze řešit rezolucemi, ale "cílevědomou a konkrétní prací". "Jsme proti projednávání rezoluce v radě. Na diskusi o další rezoluci není vhodný čas," řekl Čurkin.
Podle ruského diplomata podobný druh iniciativ většinou končí "politickým" prohlášením, které je kritické k syrskému režimu. Moskva, spojenec Damašku, lobbuje za "pragmatický přístup".
Z Homsu je džungle bez pravidel, říká kněz
Konflikt v Sýrii se dotýká tří milionů civilistů, z nichž je podle OSN 2500 "uvězněno" ve městě Homs.
"Naše město se proměnilo v džungli, kde neplatí žádná pravidla," řekl Frans Van der Lugt, katolický kněz působící v Sýrii od roku 1966, britskému deníku Daily Telegraph. "Musíme se hodně snažit, abychom se kvůli hladu nevrhli na sebe navzájem," popsal Van der Lugt v rozhovoru přes síť Skype.
Do křesťanské čtvrti nebyl povolen dovoz jídla už rok. Stejně dlouhou dobu nebylo žádnému z civilistů dovoleno město opustit.
V Sýrii bojují cizinci
Jinde v Sýrii se stále bojuje. Armáda se mnoho týdnů snaží získat pod kontrolu opozicí ovládané části města Halabu a shazuje tam podle svědků takzvané barelové bomby – sudy naplněné výbušninami a kovovými úlomky. Za minulých pět dní tyto útoky podle exilové opozice zabily 250 lidí, mezi nimiž bylo 73 dětí. Na místě je také několik set raněných.
Odborník na strategii a vojenství Rijád Kahvadží napsal ve čtvrtečním vydání panarabského listu Al-Haját, že v Sýrii bojuje na 60 000 cizinců.
Většina z nich – 40 000 – na straně vládních jednotek. Tito Damašku loajální bojovníci jsou hlavně z Íránu, Iráku, Libanonu, Jemenu, Afghánistánu, Ázerbájdžánu a Pákistánu. Mnoho z nich údajně prošlo výcvikem íránských gardistů.
S opozicí pak bojuje zhruba 8000 lidí z Libye, Tuniska, Alžírska a Maroka a jiných muslimských zemí, asi 5000 osob přišlo z Evropy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist