První část konference o Sýrii doprovázené ostrými výroky syrských i zahraničních delegátů skončila. Moderátor schůzky, generální tajemník OSN Pan Ki-mun na závěr jednání vyzval zástupce syrského režimu i opozice, aby pracovali na nalezení řešení situace v zemi.

Na konferenci ve švýcarském Montreux mají v pátek navázat rozhovory mezi oběma znepřátelenými stranami v Ženevě.

Podle zmocněnce pro Sýrii Lachdara Brahímího zatím není jasné, zda se mu podaří přivézt obě strany k jednomu jednacímu stolu.

Účastníci konference jeden po druhém vystoupili se svými projevy, každý ale jen zopakoval svůj dosavadní postoj. Nejčastějším tématem bylo setrvání nebo odchod syrského prezidenta Bašára Asada a sestavení přechodné vlády.

Američané a syrská opozice uvedli, že Asad ztratil svou legitimitu a musí odejít. Zástupce opozice Ahmad Džarba prezidenta obvinil z válečných zločinů a dokazoval to zprávou o údajném mučení v syrských věznicích, která byla zveřejněna tento týden. Syrské ministerstvo spravedlnosti fotografie, kterými zpráva mučení dokládá, označilo za podvrh.

Ve své závěrečné řeči poté Džarba uvedl, že opozice žádá, aby vše vyšetřili mezinárodní experti. "Požadujeme vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise, která by navštívila věznice režimu, kde dochází k mučení a zabíjení," uvedl opoziční vůdce. Podle zprávy bylo v syrských věznicích zabito či umučeno na 11 000 lidí.

Zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí oznámil, že se ve čtvrtek separátně setká se zástupci obou syrských delegací. Zda se mu podaří je přimět ke společnému jednání tváří v tvář, není podle něj zatím jasné. Je tedy možné, že i páteční jednání začnou odděleně.

"Budeme ale doufat, že do pátečního odpoledne již budou obě strany sedět v jedné místnosti," řekl Brahímí na tiskové konferenci po skončení schůzky. "Opravdu si nemyslíme, že to bude snadné, ale budeme se snažit ze všech sil," doplnil. Základem pro rozhovory jsou podle něj závěry předchozí ženevské konference z roku 2012, ve kterých se mluví o vzniku přechodné vlády.

Podle ruského ministra zahraničí nicméně již obě dvě syrské delegace slíbily, že v pátek usednou k přímým rozhovorům. Jak Sergej Lavrov dodal, během středy jednal jak se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem, tak s opozičním vůdcem Ahmadem Džarbou.

"Nejdůležitější je, aby byl proces vyjednávání zahájen," uvedl Lavrov s tím, že rozhovory by měly trvat týden, pak pauza a poté má následovat druhé kolo. S Američany a OSN šéf ruské diplomacie rovněž hovořil i o případném uzavření příměří v syrském Halabu a o výměně vězňů mezi režimem a opozicí.

Na závěr první etapy konference naznačil americký ministr zahraničí John Kerry, že by se rozhovorů o Sýrii mohl v budoucnu účastnit i Írán. Podle něj by Teherán mohl mít vliv na ukončení téměř tříletého krveprolití v zemi, je ale třeba, aby se choval konstruktivně. 

Írán byl do Švýcarska nejprve pozván. Nakonec ale šéf OSN pozvání zrušil v souvislosti s tím, že země odmítla podpořit závěry předchozí ženevské konference. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist