"Podle jakéhokoliv měřítka je svět lepší, než kdy byl. Lidé jsou zdravější a žijí déle," píše ve své tradiční výroční zprávě druhý nejbohatší člověk na světě Bill Gates. Zprávu umístil na svůj Twitter. A zřejmě s jednou roztomilou chybou. Průkopník IT zveřejnil odkaz bez přípony a po jeho rozkliknutí se otevře jen její zdrojový kód.
"Mnoho národů v historii přijímalo pomoc a dnes jsou soběstačné. Možná si myslíte, že takový pokrok se bude oslavovat, ale popravdě, já i Melinda (Gatesova žena, pozn. red.) jsme šokováni tím, kolik lidí si myslí, že na světě je hůř," stojí dál ve výroční zprávě manželů Gatesových.
The world is better than it's ever been, but I'm struck by how few people know this. Read why: http://t.co/nia17qqjWj pic.twitter.com/8f4aHfDPdU
— Bill Gates (@BillGates) January 22, 2014
Bill Gates především vyjádřil obavu, že přesvědčení o tom, že svět nedokáže vyřešit chudobu, je škodlivé.
"Proto v tomto výročním dopise rozbijeme některé mýty, které odstranění chudoby znesnadňují. Až příště tyto mýty uslyšíte, doufáme, že budete argumentovat stejně jako my," píše Gates.
1. Nejchudší země jsou odsouzeny být chudé
Bill Gates kritizuje názor, že nejchudší země, zvláště ty v Africe, jsou podle mnohých "odsouzené" k tomu, být chudé. "Na toto téma existuje řada knih, naštěstí to nejsou bestsellery, protože jejich základní premisa je nesprávná," píše Gates.
"V roce 2035 nebudou na světě zbývat téměř žádné chudé země," myslí si.
Druhý nejbohatší člověk světa vzpomíná, jak byl v roce 1987 v Mexico City. "Na mnoha místech ani netekla voda, takže si ji lidé museli nosit v kanystrech," píše. "Nyní tam jsou všude nové domy, silnice, moderní mosty. I když i tam stále existují slumy. Stejně jsem si pomyslel: Wow, je zázrak, že většina lidí tu teď patří ke střední třídě," píše.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.