Soud v kalifornském San Diegu ve čtvrtek smetl ze stolu předvolání ženy, která loni dostala pokutu za řízení s brýlemi Google Glass. 

Brýle jsou vybaveny zobrazovacím zařízením a právě to bylo jádrem sporu, neboť kalifornské zákony zakazují na předních místech ve voze jakékoli obrazovky s výjimkou navigačních a polohovacích služeb.

Policie zastavila Cecilii Abadieovou loni v říjnu kvůli rychlé jízdě. Abadieová, která podniká v technologiích, je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří novinku amerického internetového gigantu Google testují předtím, než se dostane na trh.

Policista si tehdy všiml, že Američanka měla brýle Google Glass, které umožňují internetovou komunikaci a přístup k vybraným službám, mimo jiné i k navigaci. Za brýle ji proto také pokutoval.

Nyní Američanka, která byla zřejmě vůbec prvním člověkem na světě pokutovaným kvůli brýlím Google Glass, dostala i předvolání k soudu. To obvykle dostávají řidiči za jízdu, během které mají na viditelném místě zapnutou obrazovku.

Její používání, pokud nejde o navigaci, na předním místě auta nebo jiném viditelném místě během jízdy totiž zakazuje kalifornský zákon. Žena ale tvrdila, že zobrazovací funkci brýlí měla při řízení vypnutou.

Komisař soudu v San Diegu, který se předvoláním zabýval, konstatoval, že neexistuje důkaz o tom, že zařízení bylo během řízení v chodu.

Rovněž stáhl pokutu za rychlost, neboť se k projednávání nedostavil expert, který měl svědčit o kalibraci měřicího přístroje.

"Jsem přesvědčená o tom, že musím začít experimentovat se zařízeními, jako je toto," řekla Abadieová novinářům po soudním stání. Dodala, že brýle Google Glass řidičům výhled nijak nezakrývají.

Počítačové brýle od Googlu jsou na obrubě nad pravým okem vybaveny kamerou a malým hranolovým projektorem. Zařízení nabízí podobné funkce jako chytré telefony, na rozdíl od nich však nereaguje na dotyk na obrazovce, ale na hlasové pokyny. K dispozici je i malý touchpad na nožičce brýlí. Technologii je možné použít například při čtení elektronické pošty nebo právě pro navigaci.

Zákonodárci v nejméně třech amerických státech (Delaware, New Jersey a Západní Virginie) již předložili návrhy zákonů, které by řízení s brýlemi Google Glass zakázaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist