Internetová společnost Google se v pátek omluvila za nedopatření, kvůli kterému její mapová služba ukazovala u berlínského náměstí Theodora Heusse i jeho bývalý název po nacistickém vůdci Adolfu Hitlerovi.

Chyba podle Googlu vznikla nedopatřením, uvedla agentura DPA.

"Chybu jsme opravili, jakmile jsme na ni byli upozorněni. Omlouváme se za ni," řekla mluvčí Googlu Lena Wagnerová.

Na mapě byl název odkazující na Hitlera viditelný jen v určitém stupni zvětšení, ale podle DPA ho bylo možné vyhledat i za použití jména někdejšího říšského vůdce.

Mapy Googlu mohou doplňovat nejen příslušní zaměstnanci technologického gigantu, ale i běžní internetoví uživatelé. To se stalo právě v tomto případě, kdy 2. ledna jistý anonymní uživatel zadal u zmíněného místa jako alternativní názvy náměstí Adolfa Hitlera a náměstí Říšského kancléřství.

Tyto návrhy o šest dní později správce Googlu přijal a navíc je zařadil jako řádné názvy. Ve čtvrtek pak jiný uživatel požádal o vymazání těchto jmen, čemuž Google během čtyř hodin vyhověl.

Mezitím se zpráva o Hitlerově náměstí rozšířila po sociálních sítích, kde ji zaznamenala také média.

Rozsáhlé prostranství ve čtvrti Charlottenburg-Wilmersdorf, které od roku 1933 neslo Hitlerovo jméno, se po druhé světové válce vrátilo k původnímu názvu náměstí Říšského kancléřství. Po smrti prvního spolkového prezidenta Heusse v roce 1963 dostalo nynější jméno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist