Turecká vláda hodlá přísněji kontrolovat internet a mít možnost blokovat některé webové stránky či klíčová slova.
Kabinet premiéra Recepa Tayyipa Erdogana proto parlamentu předložil návrh zákona umožňující mimo jiné shromažďovat údaje o jednotlivých uživatelích internetu, informovala agentura AFP.
Turecko již v nedávné minulosti čelilo kritice za snahy o omezování svobody slova a přístupu k informacím.
Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) disponující parlamentní většinou hodlá svými hlasy prosadit normu, která umožní úřadům blokovat přístup veřejnosti k některým webovým stránkám, zejména k portálům určeným ke sdílení videí, či znemožnit vyhledávání pomocí určitých "problematických" klíčových slov.
Státní správa také bude moci v případě přijetí zákona shromažďovat a dva roky uchovávat údaje o internetových aktivitách a komunikaci jednotlivých uživatelů webu.
Důvodem těchto omezení je podle vlády "ochrana rodiny, dětí a mládeže před informacemi na internetu podněcujícími k užívání drog, sexuálnímu zneužívání a sebevraždám", uvedl turecký deník Hürriyet.
Podle tohoto listu vláda zároveň chystá vznik nového úřadu, který bude bdít nad činností všech firem poskytujících internetové služby.
Premiéru Erdoganovi se vysoká popularita internetových sociálních sítí dlouhodobě nelíbí. Během loňských masových protivládních demonstrací, které vypukly na istanbulském náměstí Taksim, označil za jednoho z původců protestů mikroblogovou síť Twitter.
Společnost Google ve zprávě zveřejněné koncem minulého roku označila Turecko za zemi patřící ke skupině států nejaktivněji cenzurujících web, čímž jej zařadila například vedle Číny.
Počet žádostí o odstranění některých informací podle Googlu Turecko v posledním půlroce zvýšilo o téměř tisíc procent.
"Turecko není Čína a nikdy jí nebude," odpověděl na opoziční kritiku návrhu vicepremiér a mluvčí AKP Huseyin Celik. Podle něj existuje v Turecku společenská shoda na potřebě více regulovat internet. Zprvu umírněně islamistická Erdoganova strana se v poslední době musí vyrovnávat se sílící kritikou za tendence mířící proti sekulárnímu charakteru společnosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist