Zahraniční experti začali ze Sýrie odvážet první nejnebezpečnější chemické zbraně. Svezli je do syrského přístavu Latakija, kde je naložili na dánskou loď.

Na transportu se podílí řada dalších zemí. Rusové zajišťují bezpečnost překládací akce a dodali nákladní automobily, USA přispěly například dekontaminačním vybavením a Čína připravila 10 sanitek. Finsko zajistilo tým specialistů pro případ nehody.

Chemikálie lodě převezou do zatím nespecifikovaného přístavu v Itálii. Bezpečnost by podle OSN měla zajistit ruská a čínská plavidla.

"Loď doprovází vojenská eskorta tvořená dalšími plavidly, která poskytlo Dánsko, Norsko a také Sýrie," oznámila ve svém prohlášení Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Od dánsko-norské flotily si ty nejnebezpečnější látky přebere americká loď Cape Ray, která je vybavena zařízeními na ničení chemických zbraní. Ta pak popluje do mezinárodních vod, kde látky, mezi nimiž je sarin a yperit, budou neutralizovány štěpením vodou. Méně toxické chemikálie budou zničeny v různých průmyslových zařízeních.

Plánovaný transport zbraní a jejich likvidace

Experti nezveřejnili žádná detailní čísla. Kolik přesně procent "těch nejnebezpečnějších" chemikálií se v prvním transportu na dánské lodi nachází, není jasné.

Sýrie má odhadem asi 1300 tun chemických bojových látek a chemikálií nezbytných k jejich výrobě. Zbraně mají být zničeny do 30. června letošního roku.

Dohoda platí od září

Sýrie loni v září přistoupila na ruský návrh, že se zbaví svého chemického arzenálu. Výměnou za to se tak prezident Bašár Asad vyhnul vojenskému úderu ze strany Spojených států.

V rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii byly chemické zbraně použity na pěti ze sedmi prověřovaných míst, uvedli inspektoři OSN ve zprávě, kterou v prosinci předali v New Yorku šéfovi OSN Pan Ki-munovi.

Zpráva nicméně neuvádí, kdo tyto zbraně hromadného ničení použil. Dokument například hovoří o důkazech a věrohodných informacích ohledně použití chemických zbraní při útoku 21. srpna v Ghútě u Damašku, což inspektoři uvedli již v září. Byl tam nasazen sarin a zahynulo několik set lidí.