Poslanci německého Spolkového sněmu v úterý zvolili potřetí Angelu Merkelovou kancléřkou. Merkelová povede stejně jako ve svém prvním funkčním období 2005 až 2009 velkou koalici svého konzervativního bloku CDU/CSU se sociální demokracií (SPD). Německo se dočkalo nové vlády téměř tři měsíce po parlamentních volbách.

Merkelová nicméně v tajné volbě nezískala hlasy všech poslanců koalice. Hlasovalo pro ni 462 poslanců, CDU/CSU a SPD přitom dohromady mají 504 hlasů z celkových 631. Proti zvolení Merkelové hlasovalo 150 poslanců.

Merkelovou před polednem formálně jmenoval do funkce prezident Joachim Gauck. Merkelové Křesťanskodemokratická unie (CDU) bude mít ve vládě pět ministrů, bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) tři ministry a SPD šest ministrů.

Složitá jednání o koaliční smlouvě, trvající od druhé poloviny října, mají podle serveru Spiegel Online jasného vítěze – předsedu SPD Sigmara Gabriela. Jeho záměr jít do vlády s tandemem konzervativních stran CDU/CSU mu ve vnitrostranickém referendu schválilo 76 procent členů.

Německo bez jaderných elektráren

Gabrielova pozice v SPD je silná. A mocný bude Gabriel i v koaliční vládě, neboť mu připadlo křeslo vicekancléře a zároveň stane v čele rozšířeného a vlivného ministerstva hospodářství a energetiky.

Na sociální demokraty tak spadne hlavní odpovědnost za zásadní přeměnu německé energetiky, jež by se měla nejpozději do roku 2022 zbavit všech jaderných elektráren a nahradit je obnovitelnými zdroji.

SPD původně požadovala i ministerstvo financí. Snáze by tak mohla prosazovat programy na podporu hospodářského růstu. Ale kancléřce Merkelové se podařilo uhájit klíčový resort pro svou CDU. Nadále ho bude řídit 71letý Wolfgang Schäuble, nejstarší člen kabinetu.

Populární politička na obranu

Největší překvapení přichystala Ursula von der Leyenová (CDU). Bývalá ministryně práce se přesune na obranu. Stává se tak vůbec první ženou v dějinách Spolkové republiky na tomto postu. (Infografiku rozklikněte pro zvětšení.)

17HN06BVon der Leyenová, původním povoláním gynekoložka a matka sedmi dětí, se narodila v Bruselu, delší dobu žila v Británii a USA. Mluví plynně anglicky a francouzsky. Konzervativní křídlo v její CDU ji nemá v oblibě, neboť se snaží stranu modernizovat. U veřejnosti je ale aktuálně nejoblíbenější političkou z CDU. Jako ministryně práce přiměla kancléřku Merkelovou k souhlasu se zavedením "ženských kvót" na vysokých manažerských postech. Zasazovala se také o zvýšení počtu míst v mateřských školách, což mělo pomoci zlepšit zaměstnanost žen.

Merkelová může předčit Thatcherovou

Merkelová stojí v čele spolkového kabinetu od konce listopadu 2005. A vydrží-li do řádných voleb v roce 2017, překoná délkou svého vládnutí britskou premiérku Margaret Thatcherovou, která byla u moci necelých 12 let.

Svým třetím zvolením do kancléřského úřadu se Merkelová zapíše mezi velké postavy německé poválečné politiky. Před ní byli trojnásobnými kancléři pouze Konrad Adenauer a Helmut Kohl.