Opoziční demonstranti v Kyjevě se dál snaží blokovat sídlo ukrajinské vlády, aby si vynutili její demisi. Ministři ale přesto dokázali na zasedání dorazit, uvedla agentura Reuters.
"Exekutivní moc pracuje nepřetržitě, kontroluje situaci ve státě," prohlásil podle agentury Interfax na zasedání vlády premiér Mykola Azarov.
"Parlament vyslovil vládě důvěru a to je skutečnost, kterou by opozice a naši partneři v cizině měli akceptovat. Vyzývám k ukončení eskalace politického napětí," řekl podle AFP.
Demonstrantům požadujícím těsnější vztahy s Evropskou unií pak vzkázal, že "důvod k pouličním protestům se vyčerpal". Varoval je také, že jejich vůdci je "vedou ke zločinu".
Demonstranti, kteří přišli z náměstí Nezávislosti, ve středu od časného rána blokují hlavní vchod do sídla vlády a také některé boční vchody. Jedna z bran ale zůstává volná pro příchod ministrů, všechny přístupy k ní totiž kontroluje policie a vojáci ministerstva vnitra.
"Hanba! a "Demisi!" vykřikovali za policejními kordony demonstranti, jejichž počet agentura AFP odhadla asi na stovku, podobně jako počet policistů. Podle serveru newsru.com je u sídla ukrajinské vlády na 500 demonstrantů, podle agentury Interfax na 1500, a to z řad nacionalistické strany Svoboda.
Na samém náměstí Nezávislosti zůstávají podle agentury AP tisíce lidí, jejichž odhodlání vytrvat podporují svými modlitbami i pravoslavní popi.
Demonstrace v metropoli i v dalších ukrajinských městech vypukly poté, co ukrajinské vedení odmítlo podepsat dohodu o přidružení s Evropskou unií, která by Ukrajinu vzdálila Rusku a přiblížila Západu. Opozice se dožaduje odstoupení Azarovovy vlády i prezidenta Viktora Janukovyče a vypsání předčasných prezidentských a parlamentních voleb.
V sobotu ráno policie násilně vyklidila náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva; asi tři desítky demonstrantů přitom utrpěly zranění. Následně, pod tlakem protestujících davů, úřady slíbily vyšetřování a náčelník kyjevské policie musel odstoupit. Opozici se však nepodařilo vynutit si odvolání vlády v parlamentu.
Premiér Azarov ohlásil, že ve středu se má jedna ukrajinská delegace vydat do Bruselu, aby pokračovala v jednáních o dohodě s EU za výhodnějších podmínek pro Kyjev, druhý tým vyjednávačů má pak zamířit do Moskvy k rozhovorům o strategickém partnerství. Mluvčí šéfky unijní diplomacie však podle Interfaxu uvedla, že Brusel nehodlá jednání o asociační dohodě znovu otvírat.
Moskvě se nelíbí prohlášení NATO
Ruský premiér Dmitrij Medveděv při zahájení rozhovorů s ukrajinským vicepremiérem Jurijem Bojkem ve středu řek, že si Rusko přeje "pořádek a stabilitu" na Ukrajině.
Ukrajinský vicepremiér má v Moskvě jednat mimo jiné o dodávkách ruského plynu.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se zároveň ohradil proti "vměšování" Západu do ukrajinských záležitostí. Současně kritizoval NATO za úterní prohlášení, které odsoudilo policejní zásah proti demonstrantům v Kyjevě.
"Nechápu, proč NATO přijímá podobná prohlášení na podporu agresivního počínání opozice," řekl Lavrov po jednání s ministry zahraničí zemí NATO. "Věřím, že ukrajinští politici naleznou způsob, jak situaci vrátit do ústavního rámce. Vyzýváme, aby se nikdo nevměšoval do této situace," zdůraznil podle agentury Interfax šéf ruské diplomacie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist