Špičky německých konzervativců (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) dospěly v noci k dlouho očekávané dohodě umožňující vznik vlády velké koalice.
Během více než sedmnáctihodinového jednání se podařilo dosáhnout shody v nejdůležitějších otázkách včetně minimální mzdy, dvojího občanství nebo růstu důchodů, informovala agentura DPA.
Bez větších podrobností obsahuje smlouva také závazek schválit příští rok kontroverzní zpoplatnění německých dálnic pro zahraniční osobní auta.
Smlouvu by strany chtěly veřejnosti představit ve středu v poledne. Schválit ji ale ještě musí členové SPD ve vnitrostranickém referendu.
Za dálnici zaplatí i Češi
Minimální mzda by podle dohody měla od roku 2015 činit 8,50 eura (232 Kč) na hodinu s možností přechodného období do roku 2017. SPD se podařilo prosadit svůj požadavek na plošné zavedení tohoto nejnižšího výdělku, u nějž se Merkelová snažila prosadit rozdílnou výši podle typu zaměstnání a regionu.
CSU naproti tomu přestala blokovat vznik nároku na dvojí občanství. Na něj by podle návrhu smlouvy měli mít právo mladí lidé z přistěhovaleckých rodin, kteří se až dosud musí ve 23 letech rozhodout pouze pro jeden pas.
V otázce dálničního mýtného se strany dohodly, že příslušný zákon bude schválen v roce 2014 za předpokladu, že toto opatření bude v souladu s evropským právem a zatíží pouze cizince, tedy i Čechy, a nikoli německé řidiče.
Plánované zavedení dálniční daně je krokem zpět pro jednotnou Evropu, myslí si Holanďané. Tamější list Der Telegraf také soudí, že by toto opatření mohlo způsobit dominový efekt i v ostatních evropských zemích, informoval Radiožurnál.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist