Stovky Íránců v neděli v noci nadšeně vítaly íránské vyjednávače, kteří přiletěli ze Ženevy, kde o víkendu předběžně dohodli se světovými mocnostmi zmírnění mezinárodních sankcí výměnou za omezení jaderného programu Teheránu.

Jeden z vyjednávačů, ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, podle agentury AP na letišti prohlásil, že jeho země je připravena už od pondělí jednat o konečné dohodě.

Dav tvořili převážně mladí studenti, kteří Zarífa a hlavního íránského jaderného vyjednávače oslavovali jako "ambasadory míru".

"Ne válce, sankcím, kapitulaci a urážkám," skandovali příznivci, kteří měli v rukou íránské vlajky a květiny. Byli mezi nimi i rodinní příslušníci zabitých jaderných vědců, íránští zákonodárci a další představitelé země.

Zaríf podle agentur poděkoval Íráncům za jejich "odpor" vůči tlaku ze zahraničí, kterému byla jejich země v posledních letech vystavena.

V Teheránu žádná výraznější kritika ženevské dohody nezazněla, pouze několik opozičních poslanců v neděli žádalo více detailů o kompromisu, s nímž souhlasil jak nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, tak umírněný prezident Hasan Rúhání.

Předběžná dohoda Íránu se šesti mocnostmi (pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem) počítá s omezením jaderného programu Teheránu, který má umožnit provádět rozsáhlé inspekce ve svých jaderných zařízeních. Výměnou za to bude zrušena část mezinárodních sankcí vůči Íránu.

Jeho představitelé zdůrazňují především fakt, že dohoda potvrdila Íránu právo obohacovat uran. Podle ní musí sice Íránci přestat obohacovat na úroveň 20 procent, ale mohou pokračovat v obohacování do pěti procent, což kritizoval zejména Izrael, který tvrdí, že Írán bude pokračovat ve svém úsilí získat atomovou bombu.

Dle čerstvého průzkumu je o tom přesvědčeno přes 74 procent Izraelců. Skoro 58 procent dotázaných si myslí, že spojenecké USA podpisem dohody ohrozily bezpečnost Izraele. Jenom 46 procent lidí je pro to, aby Izrael otázku řešil vojensky a aby zaútočil na íránská jaderná zařízení.

Washington chce s Izraelem dohodu konzultovat

Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua proto v neděli po telefonu uklidňoval prezident USA Barack Obama. Během telefonického rozhovoru se oba představitelé ujistili, že jejich společným cílem je nadále bránit Íránu získat jadernou zbraň.

"Prezident řekl premiérovi, že v souladu s naším závazkem vést úzké konzultace s našimi izraelskými přáteli chce, aby Spojené státy a Izrael okamžitě zahájily konzultace ohledně naší snahy vyjednat komplexní řešení," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

"Prezident zdůraznil, že Spojené státy budou i nadále pevně plnit (spojenecké) závazky vůči Izraeli, který má dobrý důvod mít pochybnosti o záměrech Íránu," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist