Írán neustoupí ani o píď od svých jaderných práv, prohlásil ve středu íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
V projevu přenášeném televizí řekl, že do jednání Íránu se světovými mocnostmi o íránském jaderném programu se vměšovat nebude, stanovil prý ale týmu íránských vyjednávačů "jasné nepřekročitelné hranice".
Tvrdě kritizoval Francii, která podle něj podléhá Spojeným státům a přímo kleká na kolena před Izraelem. Jedním dechem ale Chameneí ujistil, že Írán chce mít přátelské vztahy se všemi zeměmi, včetně USA.
Chameneí vystoupil s projevem v den, kdy v Ženevě začíná další kolo rozhovorů Íránu a skupiny států 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo) o íránském jaderném programu.
"Chceme mít přátelské vztahy se všemi státy, dokonce i s USA. Nechováme nepřátelství vůči americkému národu. Je jako každý jiný na světě," citovala agentura Reuters z Chameneího projevu před zhruba 5000 příslušníky milicí basídž. Ti odpověděli na jeho slova voláním Smrt Americe!
"Trváme na tom, že neustoupíme ani o píď od svých práv," prohlásil Chameneí. "Vyjednávači dostali instrukce, aby dodrželi určité limity," řekl Chameneí, který má hlavní slovo v zahraničněpolitických a jaderných záležitostech.
"Nesmějí se bát toho, co říká nepřítel," dodal ajatolláh a ve zjevné narážce na sankce uvalené USA, OSN a EU na Teherán řekl: "Mají v úmyslu stupňovat tlak na Írán. Íránci se ale před nikým neskloní pod tlakem."
Britští diplomaté obnoví vztahy s Teheránem. K dohodě ohledně jaderného programu nedošlo - čtěte ZDE
Minulé kolo jaderných rozhovorů velmocí s Íránem, které skončilo 9. listopadu, bylo dosud nejslibnější a čekalo se, že vyústí v dohodu.
K jejímu uzavření nakonec ale nedošlo, podle tvrzení Teheránu proto, že se velmoci nemohly dohodnout mezi sebou.
Šéf americké diplomacie John Kerry naopak připsal neúspěch Íránu, jehož vyjednávači prý návrh dohody na poslední chvíli odmítli.
Spojené státy odmítají další sankce pro Írán. Politici se spoléhají na jednání diplomatů - čtěte ZDE
Nejsme hrozbou, vzkázal íránský prezident Rúhání v OSN. A připustil existenci holokaustu - čtěte ZDE
Předběžná dohoda podle dostupných informací nabízí Íránu zmírnění sankcí za určitá omezení v jeho jaderném programu. Ostře se proti ní staví Izrael, podle něhož by takové ujednání přineslo Teheránu jen výhody, zatímco by mohl pokračovat v údajné snaze o výrobu jaderných zbraní. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu odletěl do Ruska, kde bude jednat s prezidentem Vladimirem Putinem.
Naději na uzavření předběžné dohody velmocí s Íránem do konce týdne vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Doufáme, že současné snahy budou korunovány úspěchem na setkání, které ve středu začíná v Ženevě," řekl Lavrov podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Moskvě.
Jaderné vyzbrojení Íránu představuje pro Izrael podle jeho nejvyšších představitelů existenční hrozbu. Izrael proto požaduje, aby se Írán úplně vzdal svého jaderného programu, a netají se tím, že je v případě nutnosti odhodlán i sám vojensky zasáhnout proti íránským jaderným zařízením.
Udeříme agresora do tváře
"Udeříme agresora do tváře takovým způsobem, že na to nikdy nezapomene," pohrozil ve středu Chameneí, aniž jmenoval konkrétní stát.
Odsoudil ale Izrael za jeho stálou prezentaci Íránu jako globální hrozby. Tou podle něj není Teherán, "ale tento nelegitimní režim, který se dosud ve světě postaral jen o zlost", řekl Chameneí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist