Japonská média a novináři se bouří proti návrhu zákona o státním tajemství, který připravila vláda premiéra Šinzóa Abeho.
Je podle nich nedemokratický, protože umožňuje státním úředníkům nebo politikům označit jako státní tajemství prakticky jakoukoli informaci, kterou budou chtít skrýt před veřejností. Za její zveřejnění má navíc novinářům hrozit až deset let vězení.
Problém je v nejasných kritériích toho, co spadá do kategorie státního tajemství, a co už ne, informovala ve středu agentura AFP.
Návrh nového zákona, který má brzy projednat japonský parlament, má umožňovat státním úřadům označovat za státní tajemství jakékoli informace z oblasti obrany, diplomacie, kontrarozvědky a boje proti terorismu považované za citlivé. Tuto pravomoc má zatím jen japonské ministerstvo obrany.
"Národní bezpečnost jistě zahrnuje státní tajemství, návrh zákona by ale mohl překročit svůj cíl v zabraňování úniku utajovaných informací a podkopat samotné základy demokracie," kritizoval záměr vlády ve svém úvodníku renomovaný japonský deník Asahi šimbun.
Podle listu, stejně jako podle japonského svazu právníků se tak dává velká moc státním úředníkům, kteří za vypracováním textu zákona dokonce sami stojí.
Satirické vtipy o sportovcích a Fukušimě ve francouzském týdeníku urazily Japonsko - čtěte ZDE
USA i Evropa by měly sledovat japonské školačky, babičky a premiéra - čtěte ZDE
"Pokud bude tento návrh zákona schválen, bude svoboda tisku velmi omezena," oznámili ve svém společném prohlášení nejznámější japonští televizní moderátoři a novinoví redaktoři či komentátoři.
Zároveň v něm projevili odhodlání bránit právo novinářů provádět investigativní žurnalistiku a právo veřejnosti na objektivní informace.
"Měli bychom se poučit z minulosti. Země, která se uzavře do kultu tajemství, je nedemokratická", připomněli novináři v otevřeném dopise s odkazem na militaristickou minulost země.
Japonsko kopíruje USA
Podle představitelů médií by parlament měl celý návrh odmítnout.
V jeho horní i dolní komoře mají ale převahu poslanci vládní Liberálně demokratické strany, která dala najevo, že je připravena jen k několika málo kosmetickým úpravám požadovaným částečně dalšími parlamentními stranami.
Mezi kritiky návrhu jsou také odpůrci údajné amerikanizace japonské společnosti. Podle nich kopíruje premiér Abe zpřísňování kontroly přenosu informací v USA. Není prý náhoda, že Abe sní o vytvoření japonské obdoby americké Rady národní bezpečnosti. Tu řídí prezident USA a má za úkol koordinovat práci bezpečnostních složek.
Se zákonem naopak souhlasí například akademická obec, podle níž je v době, kdy se informace "šíří rychlostí světla", zapotřebí zemi zejména před zahraniční špionáží více chránit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist