Chyť si svého ilegálního přistěhovalce je název hry, kterou chtěli uspořádat posluchači Texaské univerzity na svých kolejích v Austinu. Za každého "odchyceného" imigranta měli studenti dostat finanční odměnu.

Vedení školy bylo nápadem pohoršeno a hru označilo za neetickou.

Iniciátoři z řad organizace Mladí konzervativci hon na přistěhovalce nakonec sami zrušili, protože se obávali případných postihů nebo dokonce vyloučení. Účastníkům by prý také hrozilo fyzické nebezpečí.

Organizátor akce Lorenzo Garcia později připustil, že pravidla hry jsou "za hranou". Cílem akce prý bylo upozornit na problém nezákonného přistěhovalectví a podnítit diskusi o něm. Garcia popřel, že by za podivnou horou stála snaha o vymýcení studentů mexického původu na univerzitě.

 

V Texasu jsou vysokoškolské zákony k ilegálním přistěhovalcům benevolentní a za řádnou úplatu školného jim umožňují denní studium. Studentům sdruženým v organizaci Mladí konzervativci se taková praxe nelíbí a rozhodli se jednat.

Každému kolegovi, který nezákonného přistěhovalce v kolejním areálu vyhledá a přivede do studentského klubu, přislíbili dárkový poukaz v hodnotě 25 dolarů (asi 500 korun).

Hra ale narazila na tvrdý odpor univerzitního vedení, které Mladým konzervativcům pohrozilo trestem. Nedůstojná pravidla podivné zábavy jsou v rozporu s etickým kodexem Texaské univerzity, uvedla ve svém stanovisku univerzita. Všichni studenti bez výjimky si podle ní zasluhují důstojný život.

 

Studenti mají právo projevit svůj názor

Ačkoli hru nakonec Mladí konzervativci zrušili, univerzita by podle Garcii neměla potlačovat studentské protesty.

"Vždycky jsem měl dojem, že Texaská univerzita je místo, kde studenti mohou svobodně projevit svůj názor - ať je, nebo není populární," cituje mladého agitátora texaský zpravodajský server Dallasnews.com. Podle něj by americká veřejnost měla začít vést o ilegálním přistěhovalectví vážnou debatu.

Garcia už má přitom na kontě organizaci přinejmenším podobně kontroverzních akcí, například když při prodeji pečiva na podporu znevýhodněných skupin účtoval lidem různé ceny podle jejich rasy.

Získat americké občanství by měl usnadnit nový zákon

Přístup k ilegálním přistěhovalcům je v jednotlivých státech unie rozdílný, mnohde tito lidé smějí nejen studovat či získat řidičský průkaz, ale například i vykonávat advokátní praxi.

Přistěhovalectví je pro Spojené státy dlouholetý problém. Trvale v USA žije odhadem 11,5 milionu nelegálních imigrantů, zejména Mexičanů. Jejich nápor se americké úřady snaží řešit posílením ostrahy hranic, ale i reformou zákonodárství.

Stát se situaci pokusil řešit letos v červnu, kdy umožnil imigrantům získat americké občanství. Podmínkou je délka pobytu minimálně 13 let, nezávislost na sociální podpoře a čistý tretsní rejstřík. Jedna z nejpřelomovějších norem prošla v létě Senátem, následně ji měla projednat Sněmovna reprezentantů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist