Správa Kremlu popřela zprávy, že v jídelnách v sídle ruského prezidenta, lze podle tisku poobědvat za dvacet rublů (asi 12 korun). Neuvěřitelně nízká částka vyvolala snad větší rozruch než přemrštěné účty za hodování oligarchů.

Kreml ale tvrdí, že "poobědvat u prezidenta" vyjde mnohem dráže, než by se mohlo zdát z částky na účtence přetištěné v populárním listu Moskovskij komsomolec.

Za oběd včetně vepřového řízku jistý strávník podle účtu zaplatil 20 rublů a 12 kopějek.

Kreml ale takové podezření odmítá. "Ceny oběda v jídelnách, které spadají pod prezidentskou správu, tedy v sídle prezidenta, vlády a parlamentu, sahají od 120 do 200 rublů (asi 74 až 123 korun)," řekl mluvčí kremelské správy Viktor Chrekov.

A otištěná účtenka? Ta prý byla z jídelny vyhrazené pouze pro vojenskou jednotku střežící Kreml. Článek se ale odvolává na svědky, podle nichž dotyčnou jídelnu s cenami jako za sovětských dob využívají i další zaměstnanci Kremlu.

Bez úplatků pro inspektory

Ceny prý odrážejí skutečnost, že v Kremlu je podnikání zakázáno, proto se nakupuje přímo u výrobců, a nemusejí se tak uplácet všelijaké inspekce. Jedině v Kremlu tak mají "skutečné ceny potravin", zatímco všude jinde si lidé dávno zvykli platit absurdně přemrštěné částky.

I přes oficiální zprávu se média nemohou zbavit podezření, že v Kremlu se lze stravovat laciněji než kdekoliv jinde. Vždyť podle podnikatelského listu RBK moskevští zaměstnavatelé přispívají zaměstnanci na oběd v průměru 220 rubly.

Od počátku roku také nemocnice poskytují dárcům krve sumu 650 rublů (asi 400 korun), aby si mohli dopřát "oběd na zotavenou".

Otázka podle serveru newsru.com zní, kde se asi stravuje sám prezident Putin: v jídelně Kremlu nebo v nějaké oblíbené restauraci? Dříve prý ve svém oblíbeném petrohradském podniku platil za oběd o pěti chodech zhruba 2500 rublů (asi 1540 korun podle současného kurzu).