Česká republika se bude podílet na vývoji evropského bezpilotního letounu. Podle prvního náměstka ministra obrany Daniela Koštovala je cílem, aby už v příštím roce v rámci projektu český průmysl investoval okolo 200 tisíc eur (okolo 5,2 milionu korun).

V roce 2015 bude moci program podpořit ze svého rozpočtu také ministerstvo obrany částkou 50 tisíc eur (asi 1,3 milionu korun).

"Obecně je cílem, aby Evropa byla schopná v letech 2020 až 2025 vyrábět bezpilotní prostředky druhé generace a nemusela je kupovat mimo Evropu," vysvětlil Koštoval.

Zapojení Česka do programu Evropské obranné agentury EDA, na kterém se už podílí okolo osmi zemí unie, v úterý Koštoval podepsal v Bruselu. Ministři zahraničí unie jednají o bezpečnostní a obranné politice v souvislosti s plánovaným prosincovým summitem, který bude mít tuto tématiku na programu.

Češi se budou podílet na části programu, která se zabývá integrací bezpilotních strojů do přehledu o vzdušné situaci nad Evropou, tedy aby ony stroje "viděla" například civilní řídící střediska letového provozu a mohla upozornit letadla v okolí.

Vlastní bezpilotní letadlo, jehož vývoj je v EU pokládán za strategický projekt, může mít vojenské i civilní využití, třeba policejní, připomněl Koštoval.

"Vojenské účely jsou předpokládány převážně mimo Evropskou unii. Libye například ukázala, že Evropané v této oblasti výrazně zaostávají," poznamenal náměstek.

Naopak případné policejní využití či využití strojů při přírodních katastrofách se bude většinou odehrávat ve vzdušném prostoru EU a právě v takové situaci je klíčová integrace bezpilotních letounů do systému řízení vzdušného prostoru.

České firmy mají zájem

"Můžete mapovat i zemědělskou půdu, lesy, sledovat problémy při povodních, vývoj situace, využití je široké," připomněl Koštoval.

Podle něj už české firmy začínají o projekt a mezinárodní spolupráci s ním spojenou projevovat zájem. "Jsme na počátku, také EDA je na počátku. Projekt teprve začíná," poznamenal.

Využití evropské agentury při zastřešení projektu je způsobem, jak do věci zapojit státní financování do investičních a výzkumných projektů v souladu s evropskými pravidly.