Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který už několik let žije v Jihoafrické republice, chtěl v dubnu roku 2009 nechat zlikvidovat svého rivala v Praze. Uvádí to jihoafrický list Sunday Times s tím, že to tvrdí Krejčířem najatý údajný zabiják.
Najatému vrahovi se nakonec muže zabít nepodařilo kvůli mimořádným bezpečnostním opatřením v Praze, která souvisela s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy. Potýkal se také s potížemi se zbraní.
Pražský podnikatel ale neměl být jediný, na Krejčířově seznamu osob k likvidaci "v zahraničí" mělo být šest lidí, kteří žili v Česku, Německu nebo na Seychelách.
Podle údajného vraha měl Krejčíř zuřit, když se dozvěděl, že jeho nepřítele nebylo možné zabít. Střelec uvedl, že Obamova ochranka byla po celé Praze a že zbraň s tlumičem, kterou k vykonání vraždy dostal, nefungovala. Kdo měl být obětí, deník neuvádí.
Najatého muže média označují jako Jihoafričana řeckého původu, který výpověď s doznáním podepsal ve Španělsku. Získal ji soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, jenž0 se Krejčířovými aktivitami dlouhodobě zabývá.
Zbraň měla Krejčířova matka zakopanou na zahradě
Na Krejčířově seznamu byl také Čech František Pivoda, který mu prý dlužil peníze. Pivoda v rozhovoru se Sunday Times uvedl, že s Krejčířem před 15 lety obchodoval, ale k možnosti vraždy se nechtěl vyjádřit. Řekl jen, že Krejčíř je "nemocný" a že se problém týká "něčeho v jeho hlavě".
Ve zmíněném prohlášení se údajný zabiják zmiňuje také o Krejčířově matce Naděždě. "Bavili jsme se o zbrani, Škorpionu, a o tom, proč nefungovala," vypověděl. Naděžda Krejčířová si mu údajně postěžovala na to, že vykopat tento československý kompaktní samopal, který prý měla ukrytý na zahradě, bylo namáhavé a že on s ním nic nedokázal.
Portál news24.com připomněl, že počet zabitých kolem Krejčíře neustále roste. Jihoafrická média vypočítala nejméně deset vražd jeho spolupracovníků i nepřátel. Při úterním výbuchu bomby v Krejčířově směnárně na johannesburském předměstí Bedfordview zahynuli další dva jeho blízcí známí. Jedním z nich byl Čech Jan Charvát, který stejně jako podnikatel uprchl před českou justicí.
Policie prozatím nezveřejnila motiv bombového útoku a ani Krejčíř okolnosti neobjasnil, když prohlásil, že netuší, kdo by za tímto činem mohl stát. Jihoafrická média nicméně spekulují, že by mohlo jít o boj o moc mezi Krejčířem a kapskou drogovou mafií.
Krejčíř je bez majetku a finančníka
Tamní média si všímají také toho, že policie v případu kolem Krejčíře začala po výbuchu jednat "viditelněji" než dosud. V pátek mu úřady kvůli údajnému krácení daní obstavily majetek a ve čtvrtek elitní policejní jednotka Hawks (Jestřábi) kvůli daňovým deliktům zadržela jeho finančníka Ivana Savova, který by měl v pondělí předstoupit před soud.
Vsazení Bulhara Savova do vazby je podle jihoafrické policie tak trochu dílem náhody. Policisté totiž využili příležitosti a Bulhara Savova zadrželi na místě výbuchu.
"Nevím, jak to nazvat – příhodné podmínky, nebo štěstí – že tam byl a že jsme ho zrovna začali hledat," prohlásil mluvčí Jestřábů Paul Ramaloko. Vysvětlil, že souvisí se zpronevěrou deseti milionů randů (zhruba 20 milionů korun). Policie se tímto případem začala zabývat v únoru, ale Savova až do jeho zadržení nevyslechla.
Podle Ramaloka Savovův případ vůbec nesouvisí s "podsvětím a s Radovanem". Údajně stál za defraudací milionů v mezinárodní bezpečností společnosti G4S. Tuto agenturu v současné době policie vyšetřuje také kvůli jejímu přístupu k vězňům v nápravném středisku Mangaung, neboť jim prý proti jejich vůli aplikovala injekce a používala elektrošoky.
Savov ale také podle všeho řídí společnost Groep Twee Beleggings, kterou Krejčíř zaregistroval na svou ženu Kateřinu a která kontroverznímu Čechovi prý slouží k přesunu peněz, a vlastní Scara Technologies. Obě firmy jihoafrický berní úřad (SARS) obstavil v rámci postupu proti Krejčířovým finančním aktivitám. Pod kontrolou kurátora je nyní 14 společností, jedenáct aut a také Krejčířova rezidence v Bedfordview.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist