Podle Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC) vzroste hladina světového oceánu do roku 2100 o 26 až 82 centimetrů, informovala v pátek agentura AFP.

Země se ke stejnému roku oteplí o 0,3 až 4,8 stupně Celsia. Klimatologové se rovněž shodli na historicky nejvyšší míře pravděpodobnosti, že za oteplování nese hlavní odpovědnost člověk.

IPCC ve své zprávě zvýšil pravděpodobnost lidské odpovědnosti za změnu klimatu na 95 procent. Poslední odhad z roku 2007 přitom hovořil o 90 procentech.

Zásadní je především používání fosilních paliv, v jehož důsledku se do atmosféry dostává velké množství oxidu uhličitého a dalších plynů způsobujících oteplování planety.

Pro české vědce, kteří se v pátek dopoledne sešli v Akademii věd ČR v Praze, nejsou závěry panelu IPCC překvapením. Je podle nich důležité, že se nemění a stále více se zpřesňují.

"Panel IPCC od svého začátku v roce 1989 nepřišel s ničím zásadně novým. Pořád se zpřesňuje a zvěrohodňuje to, co bylo řečeno před mnoha lety," uvedl ředitel Centra pro otázky životního prostředí Bedřich Moldan.

Vědci apelovali také na české politiky, kteří životnímu prostředí nevěnují pozornost, aby závěry panelu vzali na vědomí.

Vážným problémem je podle nich i vzrůst hladiny světového oceánu, ten ale Čechy nemusí příliš zajímat. Připomněli nicméně, že zvyšování hladiny oceánu je spojeno s větší intenzitou mimořádných jevů - hurikánů, bouří i sucha.

Na konečném znění zprávy se shodli delegáti zasedání v pátek ráno po celonočních rozhovorech.

Relativně vysoké rozpětí odhadovaného oteplení planety je podle AFP dáno nejistotou v odhadu množství skleníkových plynů, které lidstvo ve zbytku století vyprodukuje. Od začátku průmyslové revoluce do současnosti se přitom teplota Země zvedla o 0,8 stupně.

Klimatologové podle jednoho z vedoucích členů panelu nemohou určovat přesnější krátkodobý vývoj. "Staré pravidlo říká, že klimaticky významné trendy by se neměly vypočítávat pro období kratší než 30 let," prohlásil v pátek jeden ze spoluautorů zprávy Thomas Stocker.

Ředitel Centra výzkumu globální změny AV ČR Michal Marek zdůraznil, že nárůst koncentrace skleníkových plynů bude mít vliv například na sucho a biodiverzitu.

Podle Moldana skleníkové plyny, jejichž koncentrace je nejvyšší v historii, v atmosféře zůstanou. I kdyby se přestaly produkovat, jejich stopa přetrvá ještě několik tisíc let. "Kdyby se emise omezily, projevilo by se to víceméně bezprostředně a neprohlubovala by se změna klimatu," míní Moldan.

Panel vydává zprávy o stavu klimatu každých šest let, ta nejnovější je ale pro lidstvo dosud nejvýraznějším varováním, protože označuje lidskou činnost s "vysokou pravděpodobností" za hlavní příčinu klimatických změn.

Údaje obsažené ve zprávě mají být důležitým vodítkem pro další politická rozhodnutí související se změnami podnebí.

V pátek byla zveřejněna pouze první část zprávy, obsahující vědecká vysvětlení klimatických změn. Další dvě části zprávy se soustředí na jejich důsledky a na možnosti zmírnění globálního oteplování. Představeny mají být na jaře příštího roku v Japonsku a Berlíně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist