Německo jako první země v Evropě zavádí tzv. "třetí pohlaví". V pátek tam začala platit novela zákona, která umožňuje uvádět v oficiálních dokumentech vedle mužského nebo ženského pohlaví také pohlaví "neurčité".
Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, mají tedy buď neobvyklou kombinaci pohlavních chromozomů, nebo mužské i ženské pohlavní orgány.
Odhaduje se, že "hermafroditů" s mužskými i ženskými pohlavními orgány žije v osmdesátimilionovém Německu 16 tisíc až 800 tisíc.
Zavedení "neurčitého pohlaví" do zákona doporučil německý ústavní soud. Právo určit si vlastní pohlaví podle něj patří k základním lidským právům.
Rodiče v Německu se tak už nebudou muset rychle rozhodovat, zda jejich děti musí podstoupit plastickou operaci genitálií nutnou k tomu, aby je úřady mohly jednoznačně "zaškatulkovat".
Uvádět v úředních dokumentech "pohlaví neurčité" budou totiž lidé moci tak dlouho, dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže, nebo za ženu. Kdo bude chtít, může u třetího pohlaví zůstat třeba i celý život.
Nová úprava se ovšem netýká transsexuálů, tedy lidí, kteří se cítí být příslušníkem určitého pohlaví, ačkoli anatomicky patří k opačnému pohlaví.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist