Skandál Americké bezpečnostní agentury (NSA) s odposloucháváním zahraničních hovorů zasáhl po Německu i Pyrenejský poloostrov. NSA podle informací deníku El Mundo monitorovala ve Španělsku 60 milionů telefonických hovorů měsíčně.

Vyplývá to z dokumentů vynesených někdejším zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem. Pokud jsou údaje o špionážních aktivitách pravdivé, statisticky to znamená, že každý obyvatel šestačtyřicetimilionového Španělska se každý měsíc nejméně jednou dostal do hledáčku NSA.

Španělská vláda tvrdí, že o sledování hovorů nevěděla, a premiér si kvůli aféře předvolal amerického velvyslance.

NSA podle El Mundo jen v rozmezí od 10. prosince 2012 do 8. ledna letošního roku sledovala 60,5 milionu telefonních spojení. Deník otiskl grafický přehled sledovaných telefonátů za zmíněné období den po dni. Například 11. prosince NSA zaznamenala 3,5 milionu hovorů.

Cílem zpravodajské akce prý zřejmě nebyl odposlech, ale sběr dat o tom, jak dlouho hovor trval a odkud se uskutečnil. NSA se údajně zajímala také o telefonní čísla, sériová čísla SIM karet a mobilů, elektronickou poštu a aktivitu na sociálních sítích.

List tvrdí, že získal přístup k dokumentům vyneseným Snowdenem díky dohodě s americkým novinářem Glennem Greenwaldem, který žije v Brazílii. Právě Greenwald již dříve publikoval údaje od Snowdena o tajném sledování telefonické a internetové komunikace.

Skandál ve Španělsku se dostal na veřejnost poté, co se Madrid v pátek nepřipojil k Německu, které vyzvalo členské státy Evropské unie, aby se pokusily se Spojenými státy dosáhnout dohody o nesledování. O dosažení takovýchto záruk se nyní snaží Berlín s Paříží. Španělský premiér Mariano Rajoy německou iniciativu neodmítl, dodal ale, že jeho země chce nejdříve o této aféře získat další informace.

Premiér si zároveň kvůli nejnovější aféře předvolal amerického velvyslance ve Španělsku Jamese Costose.

Neopatrná Merkelová

V posledních dnech vyplulo na povrch, že údajný americký špionážní program byl zaměřen i na řadu státních představitelů včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Ta podle pondělního vydání Die Welt ale šla sledování svých hovorů značně naproti. K většině hovorů totiž používala soukromý mobil, a nikoli speciální přístroj pro kódovanou komunikaci.

Používání šifrovacího přístroje přitom německé ministerstvo vnitra vysokým představitelům doporučuje. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich také řekl, že Německo zůstává i přes aféru spojencem USA v boji proti terorismu.

Podle něj však Američané sledováním spojenců poškodili především svoje vlastní zájmy, protože potřebují německou spolupráci.

Související