Rozsáhlý sběr údajů o telefonátech milionů lidí, který provádějí americké zpravodajské služby, je v souladu se zákonem. Vyplývá to z úterního verdiktu zvláštního amerického soudu dohlížejícího na tajné služby. Soud při svém rozhodování bral v úvahu odhalení učiněná bývalým spolupracovníkem zpravodajských služeb USA Edwardem Snowdenem.

Podle informací, které někdejší technik Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Ústřední zpravodajské služby (CIA) Snowden v červnu vynesl na veřejnost, monitoruje NSA v rámci tajného sledovacího programu například záznamy o délce trvání hovorů nebo o telefonních číslech, mezi nimiž hovory probíhají.

Tato odhalení pobouřila část americké veřejnosti, politici včetně prezidenta Baracka Obamy však činnost zpravodajců vesměs hájili jako prevenci hrozby teroristických útoků.

Soud nyní rozhodl o tom, že každodenní sledování údajů o telefonátech milionů lidí neporušuje americké zákony na ochranu soukromí. Podle soudkyně Claire Eaganové přihlížel soud i ke Snowdenovým odhalením, bez ohledu na ně však považuje činnost zpravodajců za legální.

Třicetiletý počítačový expert Snowden získal dočasný azyl v Rusku. Spojené státy jej obvinily ze špionáže a snaží se dosáhnout jeho vydání.

Brazilskou prezidentku neuklidnil ani Obama

Kvůli zprávám o sledování její komunikace americkou tajnou službou zrušila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová svou říjnovou státní návštěvu USA.

Informaci o sledování komunikace brazilské prezidentky s jejími poradci předal médiím bývalý technik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. Podle něj se tajná služba zaměřovala nejen na komunikaci prezidentky s jejími klíčovými poradci, sledovací program byl navíc cílen například i na strategickou státní petrochemickou společnost Petrobras.

Rousseffová požadovala vysvětlení aféry od amerického prezidenta Obamy, s nímž se sešla před téměř dvěma týdny na summitu zemí G20 v Rusku. Brazilský deník O Globo však v úterý napsal, že s vysvětlením nebyla spokojena a proto cestu do Washingtonu odkládá.

Obama se podle Reuters v pondělí snažil rozhodnutí Rousseffové zvrátit v telefonickém rozhovoru, neuspěl však a Bílý dům odložení návštěvy potvrdil. Nový termín návštěvy zatím nebyl stanoven.

"Prezident řekl, že rozumí, a lituje znepokojení, které odhalení údajných amerických zpravodajských aktivit v Brazílii vyvolalo," uvedl v prohlášení Obamův mluvčí Jay Carney. Šéf Bílého domu podle něj chce s Rousseffovou dále řešit tuto aféru, aby přestala být překážkou v americko-brazilských vztazích.

Jakou konkrétní komunikaci brazilské prezidentky NSA monitorovala, není ze Snowdenových informací zcela zřejmé. "Ale z různých důvodů je jasné, že její komunikace zachycována byla, a to i s pomocí programu DNI Presenter, což je program, který NSA používá k otevírání a čtení e-mailů a internetových diskusí," řekl AP novinář Glenn Greenwald, který údaje od Snowdena zveřejňuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist