Kvůli trvající vízové povinnosti pro Rumuny cestující do Kanady by rumunský parlament mohl zablokovat obchodní dohodu CETA této severoamerické země s Evropskou unií, prohlásil šéf rumunské diplomacie Titus Corlatean.

Na základních bodech dohody se před týdnem v Bruselu domluvili kanadský premiér Stephen Harper a předseda Evropské komise José Barroso.

Při vyjednávání o tomto dokumentu tlačila rovněž Česká republika na to, aby Ottawa zrušila vízovou povinnost pro české občany, zavedenou v roce 2009. Kanada minulý týden oznámila, že víza pro Čechy v nejbližší době skutečně zruší.

"Budeme se u kanadské vlády zasazovat o zrušení vízové povinnosti pro rumunské občany. Kanaďané se mohou svobodně pohybovat po Evropské unii, je proto přirozené, že očekáváme to samé pro naše občany," uvedl Corlatean.

"Říkám to otevřeně: osobně nevěřím, že rumunský parlament a rumunští poslanci ratifikují dohodu mezi EU a Kanadou, jestliže kanadské úřady nepřijmou správná opatření pro volný pohyb Rumunů," upozornil ministr zahraničí.

Harper a Barroso se na dohodě, která by měla výrazně podpořit dvoustranný obchod, domluvili minulý pátek po čtyřletém jednání. K jejímu schválení je ovšem potřeba ratifikace všemi členskými státy a Evropským parlamentem.

 

Na úspěšný tlak Prahy, které Kanada zrušení víz přislíbila, se nyní podle AFP odvolal i Corlatean. "Je to pro Rumunsko důležitý precedent," poznamenal.