Vyřešení sporu o bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou je zřejmě na dobré cestě. Rýsují se totiž dva možné návrhy: podle prvního by měl ukrajinský prezident dát Tymošenkové milost, podle druhého by mohlo dojít alespoň k takzvanému přerušení věznění ze zdravotních důvodů, takže expremiérka by mohla odjet na léčení do Německa.

Právě věznění Tymošenkové je poslední překážkou pro uzavření asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Podpis asociační dohody představuje pomyslný první krok Ukrajiny na cestě do EU.

Ukrajinci mají údajně zájem na tom, aby dohoda byla na summitu ve Vilniusu na konci listopadu skutečně podepsána, sdělil agentuře ČTK nejmenovaný zdroj.

S prvním návrhem na vyřešení současné zablokované situace přišli vyslanci Evropského parlamentu na Ukrajině - bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski a bývalý předseda europarlamentu Pat Cox.

Ti mluví o takzvané částečné milosti, která by se týkala jen trestu odnětí svobody pro Tymošenkovou (sedm let za údajné překročení pravomoci). Další část trestu, tedy pokuta a zákaz politické činnosti, by zůstala v platnosti. Poté by Tymošenková odjela na léčení do Německa.

Tymošenková zatím nechce podepsat žádost o milost

Milost by jí dal prezident Viktor Janukovyč, nicméně sama vězněná politička by ještě předtím musela žádost o ni podepsat, což údajně zatím není připravena učinit.

Právě z tohoto důvodu se rýsuje i druhý návrh, který mluví o přerušení věznění ze zdravotních důvodů. Tento institut, který existuje například v Polsku, na Ukrajině sice zatím neplatí, nicméně prezidentu Janukovyčovi se zamlouvá a pro schválení příslušné legislativy by prý v parlamentu sehnal potřebnou podporu.

V případě, že by Kyjev přistoupil na toto řešení, znamenalo by to, že by politička opět odjela na léčení, nicméně pak by se zase musela vrátit do výkonu trestu.

Summit EU s jejími východními partnery se ve Vilniusu uskuteční 28. a 29. listopadu. Příliš času tedy nezbývá, nicméně podle zdroje ČTK je možné do jeho konání stihnout uskutečnit jak první, tak i druhou variantu.

Ukrajině může do EU pomoci i Zeman

Předem jasné je však jedno: bez propuštění Tymošenkové k uzavření klíčové dohody nedojde.

Janukovyč údajně na Valném shromáždění OSN v New Yorku na konci září slíbil, že spor okolo Tymošenkové vyřeší do 21. října. Právě tento den by měli o celé situaci jednat ministři zahraničí EU a říci, zda by mohla být dohoda skutečně podepsána. Poté bude zbývat Ukrajincům ještě více než měsíc, aby svůj závazek splnili.

Už tuto neděli odlétá na Ukrajinu český prezident Miloš Zeman. Vzhledem k tomu, že tam bude zrovna v termínu, kdy jde Kyjevu "doslova o všechno", je jeho návštěva velmi důležitá, řekl ČTK nejmenovaný zdroj z unijních institucí. V intenzivním kontaktu s prezidentskou kanceláří je proto také český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist