Rozpočtové spory amerických zákonodárců zasáhly i rodiny padlých amerických vojáků. Ty do minulého týdne nedostávaly okamžitý příspěvek v hodnotě 100 tisíc dolarů (1,9 milionu korun), který podle zákona mají obdržet nejpozději do 36 hodin od úmrtí příbuzného při službě v americké armádě.

Washington také přestal rodinám platit cestovní výlohy na leteckou základnu v Doveru ve státě Delaware, kudy se těla amerických vojáků zemřelých v boji tradičně vrací do vlasti.

Pokud bude shutdown pokračovat až do listopadu, hrozí, že pozůstalým nebude vyplácen vdovský a sirotčí důchod. Ministerstvo pro záležitosti veteránů totiž oznámilo, že na ně nebude mít peníze.

Docházející státní fondy tak poznamenaly třeba rodiny čtyř vojáků Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil, které minulou neděli zabil výbuch nálože v jižním Afghánistánu.

Magazín The Atlantic připomíná, že se USA poprvé nachází ve vládní rozpočtové krizi a válce zároveň. "Snažíme se být členům rodin, které procházejí těmito tragickými okolnostmi, nápomocní prostřednictvím dobročinných a jiných spolků. Ale bohužel nyní nemáme pravomoc tyto platby zaplatit," prohlásil Bob Hale, rozpočtový náměstek Pentagonu. Situaci označil za srdcervoucí.

"Slíbili jste, že se o nás postaráte"

Američtí zákonodárci sice na konci září těsně před začátkem rozpočtové krize schválili zvláštní zákon Pay Our Military Act (Zaplaťme naši armádu), který měl zajistit fondy na zaplacení armádních i civilních platů v resortu obrany. Vyznění zákona je ovšem dost nejasné, takže vojáci ve službě i jejich rodiny si nebyli jistí, jaké výlohy zákon pokrývá.

"Když voják skládá přísahu, říká – budu chránit a bránit. My pak slibujeme této osobě, že pokud při službě naší zemi zemře, postaráme se o jeho rodinu," zlobila se Ami Neibergerová-Millerová z neziskové organizace Tragedy Assistance Program for Survivor, která chrání zájmy truchlících rodin. Její bratr zemřel před šesti lety na misi v Iráku a okamžitá finanční pomoc od státu její rodině tehdy dost pomohla.

Pozůstalí 100 tisíc dolarů obvykle používají k zaplacení pohřbu, cestovních výloh pro celou rodinu nebo k vykrytí ztráty rodinného příjmu.

Obama: Neměli jsme sem vůbec dojít

Minulý týden ve středu se Kongres pokusil celou situaci napravit tím, že jednomyslně odhlasoval obnovení vyplácení příspěvku skrz soukromou nadaci.

"Řekl bych jim, že sem jsme vůbec neměli dojít," prohlásil Barack Obama před obnovením příspěvků na otázku, co by vzkázal rodinám padlých vojáků.

Američanům se omluvil ministr obrany Chuck Hagel. Tamní média ovšem spekulovala, jak dlouho o docházejících penězích na příspěvky pro veterány věděl sám prezident.

Dohoda v Senátu zatím v nedohlednu

Jednání o rozpočtové krizi v americkém Senátu mezitím pokračují pomalu. V neděli šéf demokratické většiny v horní komoře Kongresu Harry Reid vyjádřil přesvědčení, že se krizi podaří překonat. Šéf republikánské menšiny Mitch McConnell demokraty vyzval, aby podpořili plán řešení a ponechali přitom v platnosti výdajové škrty.

Úřady už dva týdny fungují v nouzovém režimu. Ve čtvrtek navíc vyprší lhůta pro zvýšení takzvaného dluhového stropu. Spojeným státům hrozí, že poté přestanou mít peníze na splácení mezinárodních závazků. To by mohlo mít podle ekonomů vážné důsledky pro ekonomiky jiných zemí.

Republikáni a demokraté v Senátu, a nyní i ve Sněmovně reprezentantů, se podle všeho shodují, že dluhový strop by se měl zvýšit a činnost úřadů vrátit k normálu, neshodli se však zatím na podmínkách, za jakých by k tomu mělo dojít. Navíc jakoukoli dohodu, která vzejde z horní komory, ale ještě bude muset potvrdit dolní komora Kongresu, kde mají většinu republikáni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist