Po řece Amazonce, podmořském světě Velkého bariérového útesu nebo polární výpravě na Antarktidu Google zmapoval také vědecké centrum CERN ve Švýcarsku.

Právě tady díky experimentům, na kterých pracují tisíce nejlepších fyziků z celého světa, minulý rok potvrdili existenci "božské částice" neboli Higgsova bosonu.

Vědci, kteří před zhruba padesáti lety vypracovali teorii, že tato částice skutečně je, získali v úterý Nobelovu cenu za fyziku. Oceněný byl Peter Higgs a François Englert.

Virtuální prohlídka napříč rozlehlým komplexem CERN na švýcarsko-francouzských hranicích mapuje pracoviště experimentů ALICE, ATLAS, CMS a LHCb.

Pracovníci Googlu strávili v CERN celé dva týdny a panoramatické snímky vnitřních prostor pořizovali každé tři metry, informuje na svých webových stránkách CERN.

Součástí projektu je i 1200 metrů tunelu Velkého hadronového urychlovače (LHC), který je s obvodem 27 kilometrů největším urychlovačem částic na světě. Nachází se v hloubce padesát až 170 metrů pod zemí a většina kruhového tunelu leží na území Francie.

Projděte se tunelem urychlovače částic LHC (kliknutím na obrázek se dostanete na mapu):

Tunel urychlovače částic LHC v CERN

 

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.