Populární japonský řetězec rychlého občerstvení oznámil plán pěstovat rýži a zeleninu na polích, která jsou vzdálena necelých 80 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima. Produkty bude využívat ve svých restauracích.

Chce tím podpořit obnovu oblasti postižené jadernou katastrofou, kterou vyvolalo mohutné zemětřesení a tsunami z března 2011.

Firma Jošinoja (Yoshinoya), která provozuje jeden z nejznámějších fastfoodových řetězců s pokrmy z hovězího masa, chce pěstovat rýži, cibuli a zelí v oblasti Širakawy, jež se nachází nedaleko poškozené elektrárny.

Firma bude spolupracovat s místními rolníky a rovněž vybuduje v této lokalitě továrnu na zpracování zeleniny pro využití ve více než tisíci svých restaurací po celém Japonsku.

Firma zdůraznila, že pěstované produkty budou podléhat přísným kontrolám, které mají odhalit případnou zvýšenou hladinu radiace. "Věříme, že to podpoří obnovu oblasti," uvedla společnost, která razí heslo "chutně, levně, rychle".

Oblast Fukušimy byla v minulosti známa vysokou kvalitou zemědělských plodin od rýže až po broskve. Místní rolníci patří k těm, které únik radioaktivních látek z elektrárny poničené zemětřesením a tsunami postihl nejhůře. Na mnoha místech zůstává půda nadále kontaminovaná a veřejnost se stále zdráhá kupovat si ovoce a zeleninu z regionu, a to i z bezpečných lokalit.

Jaderná elektrárna Fukušima, kde přírodní katastrofa z roku 2011 roztavila jádra tří reaktorů, se navíc pořád potýká s problémy, především pak s úniky radioaktivní vody. Poslední z těchto úniků byl zaznamenán ve středu.