Nešťourejte se v nose, nemočte v plaveckých bazénech, a hlavně neodnášejte záchranné vesty z letadel, nabádá Číňany nová příručka civilizované turistiky.
Vláda v Pekingu ji vydala, aby se pokusila napravit nezdvořilé chování čínských turistů. Ti totiž podle průzkumů patří k nejhorším na světě.
Čínské úřady proto již dříve zveřejnily některá doporučení, jak se turisté mají na návštěvě v zahraniční chovat. V turistických destinacích na celém světě se často objevují "výchovné" cedule, které Číňany v jejich rodném jazyce upozorňují, aby neplivali na zem, neodhazovali odpadky nebo dodržovali zákaz kouření na vyznačených místech. Nová příručka zachází ale do větších podrobností, a je navíc doplněná názornými obrázky.
V pravidlech mimo jiné stojí, že by turisté neměli trávit dlouhou dobu na veřejných záchodcích a blokovat je tak pro ostatní či nechávat otisky šlépějí na záchodovém prkénku.
Cestující Číňané mají dbát také na to, aby měli zastřižené chlupy v nose. A pokud jim mezi zuby uvízne kus jídla, nesmějí se ho pokoušet odstranit prsty.
Někdo ty vesty může potřebovat
Zapovězeno je i pití polévky rovnou z misky nebo z talíře a srkání při pojídání nudlí.
Nutné je, aby čínští turisté nekradli záchranné vesty z letadel. "Kdyby nastala nebezpečná situace, někdo jiný by mohl tuto vestu potřebovat," připomíná příručka.
Některá varování se týkají konkrétních zemí. Například v Německu je prý možné lusknout prsty jen na psa, nikoli přivolávat tak člověka. V Japonsku je zase nemyslitelné hrát si při jídle v restauraci s oblečením a s vlasy.
Neplivejte a nepředbíhejte. Čína chce vychovat novou generaci svých turistů - čtěte ZDE
Čína zavádí nový turistický zákon. Chce chránit návštěvníky před cestovními agenturami - čtěte ZDE
Čtyřiašedesátistránková příručka se objevila na internetových stránkách čínského národního turistického úřadu krátce před takzvaným "zlatým týdnem", sedmidenním říjnovým volnem u příležitosti založení Čínské lidové republiky.
Na počátku října vstoupil v Číně v platnost také vůbec první zákon o turistickém ruchu. Ten se snaží regulovat především domácí turistický průmysl.
Vyrývají jména do památek
Číňané donedávna mimo Čínu nevyjížděli, teď ale počtem převyšují americké i německé turisty. Loni jich vycestovalo 83 milionů a utratili 102 miliardy dolarů (dva biliony korun), tedy nejvíce ze všech národů světa.
Jejich nevhodné chování při zahraničních cestách ale kazí image celého národa, myslí si čínský vicepremiér Wang Jang.
Vládní snahy o vzdělávání Číňanů v cestovatelské etiketě proto trvají už několik let. V roce 2006 vydalo ministerstvo pro cestovní ruch manuál pro cestování doma i v zahraničí poté, co se média zaměřila na chování čínských turistů v tehdy nově otevřeném hongkongském Disneylandu.
K dalšímu prohloubení osvěty došlo po incidentu z května, kdy patnáctiletý čínský školák vyryl v egyptském Luxoru své jméno do reliéfu v místním chrámu.
"Necivilizované chování některých čínských turistů, jako je hlasité mluvení na veřejnosti nebo vyrývání znaků do kulturních památek, vážně poškozuje obraz naší země a roztrpčuje místní obyvatele," uvedl tehdy čínský diplomat a bývalý velvyslanec v USA Čang Jie-suej.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist