Více než polovina Němců podporuje zavedení mýtného na německých dálnicích pro osobní auta. Vyplynulo to z průzkumu pro server ekonomického deníku Handelsblatt.

Většina těch, kteří jsou pro zpoplatnění dálnic, by ale chtěla, aby mýtné platili jen cizinci. To prosazuje i vládní bavorská Křesťanskosociální unie (CSU).

Tento kontroverzní návrh je také považován za potenciální zdroj konfliktů v příští německé vládě.

Podle ankety agentury Forsa podporuje dálniční mýto pro všechny 22 procent Němců, pro poplatek jen pro zahraniční motoristy - tedy i české - je 35 procent dotázaných.

Proti povinnosti platit za německé dálnice se vyslovilo 41 procent respondentů.

Téma mýtného pro cizince pomohlo nedávno Křesťanskosociální unii (CSU) k drtivému vítězství v bavorských zemských volbách. Právě mezi příznivci silně konzervativní strany má tento požadavek nejvíce stoupenců. Podle průzkumu souhlasí s mýtným pro zahraniční řidiče téměř polovina podporovatelů CSU, dalších 37 procent je pak pro obecné dálniční mýtné.

U sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové se poplatek za dálnice těší menší přízni. Zhruba pětina sympatizantů by ho chtěla pro všechny, 38 procent jen pro cizince.

Právě Merkelová byla původně rezolutně proti jakémukoli zpoplatňování dálnic v zemi. Bavorský premiér Horst Seehofer a jeho strana však ze svého požadavku na mýtné pro cizince neslevili, a podmínili jím dokonce svůj podpis pod budoucí koaliční smlouvu, budou-li se na ní podílet konzervativci.

Po triumfu CSU v bavorských volbách kancléřka ustoupila a avizovala, že je v této otázce připravená na kompromis.

Ostatní parlamentní strany požadavek Bavorů odmítají a odkazují přitom i na stanoviska právníků nebo Evropské komise, podle nichž je zvýhodňování jedné skupiny řidičů vůči druhé v rozporu s evropským právem.

CDU/CSU si ale bude muset mezi dosavadními opozičními stranami najít koaličního partnera, aby mohla vytvořit většinovou vládu. Mýtné pro cizince se tak podle pozorovatelů může stát jedním z prubířských kamenů nového kabinetu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist