Teroristický útok na obchodní centrum Westgate v Nairobi nejspíš iniciovala Samantha Lewthwaiteová, Britka, která se provdala za sebevražedného atentátníka, konvertovala k islámu, přijala jméno Šarafíja a získala přezdívku Bílá vdova.

Na její tradiční muslimský svatební obřad s Germainem Mauricem Lindsaym (po přechodu k islámu přijal jméno Abdalláh Šahíd Džamál), jedním ze čtyř islamistů, kteří se 7. července 2005 odpálili ve vozech londýnské hromadné dopravy, nikdo z rodiny nepřišel.

"Můj otec to neschvaloval... byla jsem jeho nejmladší dcera, bylo pro něj těžké, že jsem konvertovala k islámu," podotkla Lewthwaiteová ke vztahu s otcem, bývalým vojákem.

Během londýnských útoků čekala druhé dítě, byla v sedmém měsíci těhotenství a atentáty označila za "odporné" a odsoudila je "z celého srdce". Později se ukázalo, že se znala i s vůdcem skupiny atentátníků. Otec se jí prý tehdy ptal, jestli o chystaných útocích věděla. Tvrdila mu, že ne.

Lewthwaiteovou hluboce zasáhl rozvod rodičů, když jí bylo 11 let. Během dospívání se nijak nelišila od svých spolužáků, milovala pop music, Davida Beckhama, sledovala nejnovější módní trendy a chodila se bavit na party.

Pak ale začala studovat náboženství na škole orientálních a afrických studií na londýnském Russell Square. Právě tam se seznámila se svým budoucím manželem. Když jí bylo 18, rozhodla se, že konvertuje k islámu a začala nosit hidžáb.

Falešný pas

K Al-Káidě se údajně přidala v roce 2008, o rok později porodila třetí dítě, které má s jistým muslimem marockého původu z Birminghamu. Prvorozenému chlapci je nyní devět let, dceři osm.

Do Keni přijela minulý rok na jihoafrický pas se jménem Natalie Faye Webbová. Už předtím ale pobývala na africkém kontinentě, mimo jiné v Tanzanii. Atentátnice si psala deník, který policie našla v luxusní vile v Mombase. Napsala si do něj například, že si přeje, aby se její děti staly sebevražednými útočníky.

Vilu si pronajímala společně s Jermainem Grantem, s nímž v roce 2011 plánovala útoky na místní hotely. Policie je ale odhalila a Granta zatkla. Lewthwaiteové se podařilo po výslechu uprchnout, její děti odvezl do bezpečí její britský partner Habib Ghani. 

Chemikálie nalezené v domě byly podle policistů stejné jako ty, které použil její bývalý manžel při atentátu v Londýně.

Do útoků ozbrojených skupin byla zapletena už "mnohokrát předtím", uvedla ministryně zahraničí Amina Mohamedová pro stanici PBS s tím, že po ní keňská policie pátrala kvůli jejímu napojení na teroristické buňky.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda tělo mrtvé bělošky nalezené po přestřelce v nákupním domě patří devětadvacetileté Lewthwaiteové. Samotný útok ve Westgate měl být reakcí na dopadení londýnského rodáka Jermainea Granta.

Ten měl být od pondělka souzen v Mombase, jeho proces byl ale kvůli útokům v Nairobi odložen. Keňský prokurátor Jacob Ondari už v březnu vyzval k přijetí mimořádných bezpečnostních opatření v procesu. "Existují zpravodajské informace naznačující, že existují plány na vysvobození hlavního obviněného (Granta) z vězení," řekl tehdy.

Upozornil, že jeden člověk zřejmě zapojený do operace byl zadržen v Mombase s granátem. A další byl zatčen, když se pokoušel dostat do Keni ze sousední Tanzanie se sadou neprůstřelných vest a masek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist