Dvě španělské pracovnice mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), které byly před dvěma lety uneseny v Keni, jsou opět na svobodě. Oznámila to sama organizace, podle níž jsou obě ženy v pořádku a v bezpečí a těší se domů.
MSF podle agentury AP v prohlášení poděkovala všem, kteří se o propuštění Montserrat Serraové a Blanky Thiebautové zasloužili.
Žádné podrobnosti o způsobu osvobození žen však organizace nesdělila.
„Obě jsou v bezpečí a zdravé a těší se, až se co nejdříve to bude možné spojit se svými milovanými. MSF bude Mone a Blanku i jejich rodiny nadále podporovat. Pracujeme na jejich návratu domů, proto prosíme, abyste v těchto chvílích respektovali jejich soukromí,“ píše se v prohlášení organizace.
Největší uprchlický tábor na světě
Španělky byly součástí logistického týmu Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Dadaab v Keni, který využívají hlavně Somálci prchající před hladomorem.
Kemp leží asi sto kilometrů od hranic se Somálskem a je pravděpodobně největším táborem pro utečence na světě, kde podle údajů OSN žije přibližně 445 tisíc lidí.
Na internetu se objevilo video s unesenými Češkami, bojí se o život - čtěte ZDE
Vůdce Tálibánu zrazuje své bojovníky od únosů lidí. Škodí to dobrému jménu hnutí, tvrdí - čtěte ZDE
Pracovnice byly právě na cestě mimo areál tábora, když je 13. října 2011 ozbrojenci unesli a později převezli do Somálska. Serraové v té době bylo 40 let a Thiebautové 30.
Šlo o třetí únos Evropanů v Keni během šesti týdnů a stal se jedním z důvodů, proč tato africká země dala souhlas k vyslání svých vojáků do sousedního Somálska.
Život za vysokou zdí a ostnatým drátem
Keňské úřady obvinily z únosu radikální militantní skupinu Aš-Šabáb napojenou na Al-Káidu. Ta ale nařčení odmítla. Ozbrojené síly Keni po přepadení uzavřely hranici do Somálska a pokusily se únosce pronásledovat, ale bez výsledku.
Únos přiměl humanitární organizace omezit své aktivity v Dadaabu a OSN odtamtud stáhla veškerý personál, který nebyl životně důležitý.
Bezpečnostní situace v táboře dodnes dělá keňské vládě starosti. Je známo, že ozbrojenci somálských milicí tam rekrutují do svých řad mladé uprchlíky. Humanitární pracovníci žijí ve střežených objektech obehnaných vysokými bariérami z ostnatého drátu a za uprchlíky jezdí s ozbrojeným doprovodem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist