Nudná, nevyhrocená, bez zásadních témat – tak němečtí experti a média nejčastěji hovoří o kampani před letošními parlamentními volbami v Německu, které se uskuteční už koncem příštího týdne.

Těží z toho kancléřka Angela Merkelová, která vsadila na ujišťování Němců, že se jim daří dobře a bude i nadále, pokud jí dají své hlasy.

Podle oslovených odborníků to německým voličům stačí a předvolební soupeření může zdramatizovat asi už jen zásah zvenčí, například nepopulární intervence Západu v Sýrii.

"Tak nudná jako ta letošní snad nebyla žádná kampaň," objevilo se hned v několika komentářích na německých zpravodajských serverech. "Málo argumentů, žádné útoky na politické protivníky."

Odbornice na masmédia Barbara Pfetschová jim dává za pravdu. "Kampaň v Německu je až příliš klidná, zvlášť když ji srovnám třeba s dynamikou kampaně před americkými prezidentskými volbami. Z pohledu vědce zabývajícího se mediální komunikací je to především od vládních stran rutinní záležitost," soudí.

Kampaň blahobytu

Předvolební klání v Německu se podle ní zredukovalo jen na otázku, zda největší ekonomiku Evropské unie dál povede kancléřka Merkelová a s kým.

"Mám dojem, jako by tu vznikla koalice médií a vlády ignorující před volbami velké problémy. Celá kampaň se zúžila na tezi 'daří se nám skvěle, tak proč to měnit'. A opozice není schopná se svými tématy tuto 'kampaň blahobytu' ničím přebít," domnívá se profesorka berlínské Svobodné univerzity.

Jako příklad uvádí ostře sledovaný televizní duel Merkelové s jejím vyzývatelem v boji o kancléřský úřad, volebním lídrem opoziční sociální demokracie (SPD) Peerem Steinbrückem. "Nic tam nezaznělo, jen že 'všechno je dobré, o Německu se nesmí mluvit špatně a já se o všechno postarám'. A zjevně to funguje," dodala Pfetschová.

S tím souhlasí i politolog Oskar Niedermayer. Kancléřčini konzervativci podle něj racionálně vsadili na vysokou popularitu Merkelové a na spokojenost většiny Němců s jejich současnou ekonomickou a sociální situací. "CDU to spojuje a tvrdí, 'vám se daří dobře jen proto, že u kormidla je paní Merkelová'. Spojení osoby a všeobecného pocitu spokojenosti se staly jádrem kampaně. A na voliče to alespoň zatím platí," konstatoval s odkazem na předvolební průzkumy, v nichž si kancléřčin tábor udržuje náskok před SPD a dalšími opozičními stranami.

Německá veřejnost se bojí změny

"Mlčí se tu o velkých problémech, což vyhovuje i lidem v horší sociální situaci, neboť se bojí, že v případě nějaké radikální změny se jim povede ještě hůř. Jsou tak spokojeni s tím, co mají," povšiml si další uznávaný německý politolog Gero Neugebauer.

V kampani před spolkovými volbami se tak prakticky nemluví například o krizi v eurozóně a cestách z ní, tedy tématu, které ještě donedávna hýbalo německou politikou. Podle experta na otázky Evropské unie Christiana Calliesse je důvodem strach německých politiků z otevírání takto citlivých témat před důležitým hlasováním.

"Pokud by se diskutovalo o konceptech, jak dál v EU, jak bojovat se zadlužováním států a s krizí v eurozóně, hrozilo by nebezpečí, že by z toho profitovaly protestní strany jako Alternativa pro Německo, která požaduje vystoupení země z eurozóny. Panuje tu strach politiků tento sud otevřít," myslí si.

Řada komentátorů v kampani postrádá debatu o budoucnosti Německa. Kam ho politici chtějí vést. "Program Merkelové místo toho zní: Merkelová," glosoval absenci vizí v předvolebním boji magazín Der Spiegel.

 

Podle Pfetschové to souvisí i s tím, že německá veřejnost momentálně netouží po změně. "Myslím, že kancléřka tento strach před skutečně velkými změnami dobře vycítila a těží z něj," poznamenala.

Nebo jak napsal berlínský deník Der Tagesspiegel: "Velká většina Němců prostě chce, aby dál vládla Merkelová. Jestli to bude s SPD nebo se současným koaličním partnerem (liberální) FDP, je mnoha voličům zjevně jedno."

Útok na Sýrii by mohl změnit německé volby

Němečtí politologové proto v závěru kampaně neočekávají žádný dramatický zvrat, pokud do ní nezasáhnou události zvenčí. "Třeba že Berlusconi nestáhne lidi z italské vlády, ta zkolabuje a mezinárodní trhy se zblázní nebo něco podobného," vylíčil Niedermayer jeden z možných scénářů. Dalším by mohlo být rozhodnutí USA a dalších západních států přeci jenom vojensky zakročit v Sýrii.

"Pokud by útok Američanů přišel tři nebo čtyři dny před volbami, bude se k tomu muset kancléřka nějak postavit. Ze zahraničněpolitických důvodů bude pro ni extrémně obtížné tuto intervenci odsoudit. Nemůže odsoudit odvetu spojenců za plynový útok.

Německá veřejnost ale vojenské zásahy zásadně odmítá. I kdyby to ovlivnilo názor jen několika procent nerozhodnutých voličů, může to mít velký dopad na podobu příští vlády," míní bezpečnostní expert Gregor Walter-Drop.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist