Italský soud poslal trojici spolupracovníků italského expremiéra Silvia Berlusconiho za kuplířství do vězení. Podle agentury AFP to sdělila předsedkyně soudu v Miláně.

Umělecký agent Lele Mora a novinář Emilio Fede dostali každý sedm let. Bývalá regionální politička, tanečnice a Berlusconiho dentistka Nicole Minettiová má jít za mříže na pět let. Všichni se ale nejspíš odvolají.

Trest dostali za to, že na politikovy proslulé bujaré večírky tito lidé obstarávali prostitutky.

Prokuratura pro ně navrhovala sedm let vězení a pokutu ve výši 35 tisíc eur (asi 900 tisíc korun) a doživotní zákaz zastávat veřejné funkce a zaměstnání, kde by přišli do styku s nezletilými.

Případ souvisí s Berlusconiho kauzou zvanou Rubygate, kvůli níž byl mediální magnát odsouzen za sex s nezletilou a za zneužití svých pravomocí k sedmi letům vězení a doživotnímu zákazu výkonu veřejné funkce.

Berlusconi označil verdikt za "násilný" a prohlásil, že bude dál "vzdorovat perzekuci". "Jsem naprosto nevinný," dodal. Politik se proti rozsudku odvolal. Případ se tak protáhne zřejmě na celé roky.

V jiném případě, v kauze daňových úniků ve společnosti Mediaset, za něž dostal čtyři roky vězení a pět let zákazu veřejné činnosti, bude jeho odvolání řešit nejvyšší soud již 30. července.

Expremiér může přijít o křeslo senátora

Berlusconi se v případě, že bude verdikt potvrzen, nejspíš vězení vyhne kvůli svému vysokému věku. Zákaz zastávání jakékoli veřejné funkce ale platit bude a italský politik by tak byl okamžitě zbaven svého senátorského křesla, které získal v parlamentních volbách letos v únoru.

Soud s Berlusconiho spolupracovníky začal v roce 2011 a italská média mu přezdívají Rubygate II. Zkoumá totiž obdobné události.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist