V polovině srpna stála na testovací základně McGregor v Texasu věc, která na první pohled vypadala jako hodně odbytá raketa – spíše roura opatřená jakýmsi stojanem z několika trubek. Jako skutečná raketa v oblaku ohně také odstartovala. Jenže po několika stovkách metrů zpomalila a pak se ve vzduchu zastavila úplně. Zatímco stála na ohnivém sloupu, provedla několik manévrů a pak začala pomalu klesat. Nakonec s přesností vrtulníku přistála na stejném místě, odkud vzlétla, a oheň pod její zádí zmizel.
Právě proběhl další úspěšný test stroje, který by mohl přinést revoluci v letech do vesmíru. Jmenuje se Grasshopper a patří společnosti SpaceX – tedy té, jejíž kosmická kabina Dragon už dvakrát úspěšně odstartovala do vesmíru a jednou se spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí. SpaceX má i vlastní řadu raketových nosičů Falcon pro dopravu na oběžnou dráhu.
Grasshopper slouží pro ověřování technologií, díky nimž by mohly tyto rakety po splnění úkolu přistát a připravit se na další let. Kdyby se to povedlo za přijatelných nákladů, znamenalo by to revoluci v kosmické dopravě. A nejen to - stejným způsobem přistávají i výsadkové moduly na Měsíci a na planetách. Zakladatel SpaceX Elon Musk už několikrát naznačil, že právě o to mu jde.
Na jednosměrnou cestu na Mars se přihlásilo už přes 100 tisíc nadšenců. Včetně tří Čechů - čtěte ZDE
Řízený pád
Podle Muska by technologie SpaceX umožňovala let na Mars už dnes. Kosmická loď by se ale musela sestavovat na oběžné dráze z dílů dopravených raketami Falcon. Momentálně není nikdo, kdo by byl ochotný to zaplatit. Pokud se ale podaří udělat z Falconů opakovaně použitelný nosič, situace by se změnila. A tak SpaceX pracuje na druhé verzi Grasshopperu (1.1), která je větší a bude už mít stejné motorové uspořádání jako raketa Falcon 9. Z několika stovek metrů dosažené výšky se stanou kilometry.
Testy Grasshopperu 1.1 se budou odehrávat na loni dokončené základně Spaceport America v Novém Mexiku, která má sloužit kosmické turistice. SpaceX se o ni dělí mimo jiné i se společností Virgin Galactic, která chce podnikat turistické lety na hranici vesmíru ve své kosmické lodi SpaceShipTwo.
Lidé ze SpaceX také chtějí už do konce roku zabudovávat technologie Grasshopperu do prvních stupňů raket Falcon při běžných komerčních startech. Po oddělení stupně by se tak během pádu na zem zkoušely v provozních podmínkách. Kdy se ale začnou Falcony opravdu vracet z letu nepoškozené, to se zatím SpaceX neodvažuje odhadnout.
O cestě miliardáře Elona Muska k vesmírným projektům se dočtete víc v novém čísle týdeníku Ekonom.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.