Dědicové Jana Antonína Bati už tento měsíc na Slovensku požádají o odškodné za majetek zabavený na základě Benešových dekretů. Podle serveru Pravda.sk na Slovensko přijedou řešit majetkové záležitosti i vnuk a vnučka slavného podnikatele.

Dědicové po Baťovi podle slovenského serveru v těchto dnech podají formální žádost o vyplacení odškodného. Jeho výši ale stanoví až slovenské ministerstvo financí. Právní zástupce dědiců Tomáš Pecina odhaduje hodnotu majetku na více než miliardu eur (zhruba 25,7 miliardy korun).

Podle Peciny už jsou materiály o Baťově majetku zkompletované. "Tento měsíc bychom chtěli podat formální žádost na ministerstvo financí o vyplacení náhrady," tvrdí Pecina.

Pod Baťův koncern patřilo na Slovensku velké množství podniků. Vybudoval tam průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany. Prostřednictvím akciové společnosti vlastnil i Bojnický zámek. Podle Peciny se navíc při dohledávání majetku potvrdilo, že součástí Baťova koncernu byly i objekty v obci Pravenec a letiště Poprad. Naopak podnik Gumárne Púchov, o němž se původně hovořilo jako o majetku Baťů, součástí koncernu nebyl.

 

Baťovi dědicové návštíví Partizánske

V nejbližších dnech na Slovensko přijedou vnuk a vnučka Jana Antonína Bati John Nash a Maria Barrosová. Kromě řešení majetkových záležitostí se na pozvání primátora Jozefa Božika zúčastní oslav 75. výročí založení města Partizánske. Svou přítomností mají podtrhnout skutečnost, že zakladatelem města byl právě Baťa. Součástí oslav bude i odhalení pamětní desky Jana Antonína Bati v městském parku. Oslavy jednoho z nejmladších slovenských měst se budou konat od 13. do 15. září.

Slovensko letos v dubnu, stejně jako dříve Česko, zrušilo trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, který československý soud v roce 1947 Janu Antonínovi Baťovi v nepřítomnosti uložil.

Právě v reakci na verdikt bratislavského okresního soudu se Baťovi příbuzní rozhodli žádat slovenské úřady o vyplacení náhrady za znárodněný majetek.

Milionové odškodnění žádají i v Česku

Česká justice očistila Baťovo jméno už v roce 2007 a také v Česku se potomci podnikatele soudí o náhradu škody za majetek, který stát obuvníkovi vzal po druhé světové válce kvůli údajné spolupráci s nacisty. V Česku se pět potomků Jana Antonína Bati domáhá náhrady škody za 56 milionů korun.

Nejde o první případy, kdy Baťova rodina žádá odškodnění. Například jedna z dědiček zlínského podnikatele definitivně neuspěla ve sporu o náhradu za znárodněný majetek loni v prosinci. Stížnost Brazilky Dolores Liljany Bata Arambasic odmítl bez veřejného jednání český Ústavní soud.

Jan Antonín Baťa (1895 až 1965) byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul při letecké nehodě, zaujal v podniku jeho místo. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde později také zemřel. Národní soud v Československu ho po druhé světové válce označil v nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta a majetek firmy znárodnil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist