Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření začal ve čtvrtek ve východočínském městě Ťi-nan ostře sledovaný proces se zneuznaným komunistickým politikem Po Si-lajem.

Aféra čtyřiašedesátiletého muže, který donedávna patřil k nejužšímu čínskému vedení, je označována za největší politický skandál v Číně za posledních dvacet let.

Po byl v září minulého roku vyloučen z komunistické strany a obviněn z korupce a ze zneužití moci ve snaze utajit zločin, který spáchala jeho žena Ku Kchaj-laj. Tu soud loni v srpnu odsoudil k trestu smrti s dvouletým odkladem za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda.

Soud potvrdil, že obvinění Po Si-laje ze zneužití moci se vztahuje právě k případu Heywoodovy vraždy. Podle regulí komunistické strany měl Po o případu informovat stranické orgány v Pekingu. Skutečnost, že to neudělal, podle soudu ohrozila princip stranického řízení.

Soud oznámil, že Po je rovněž obviněn z přijetí úplatku ve výši 21,8 milionu jüanů (69 milionů korun) od podnikatele Sü Minga a od Tchang Siao-lina, šéfa hongkongské exportní společnosti Dalian International Development Ltd.

Úplatek měl obdržet prostřednictvím své manželky a syna, který je nyní v USA na studiích. Je to vůbec poprvé, co se soudní spis o Poově synovi zmiňuje.

Po se ve čtvrtek objevil na veřejnosti poprvé po 17 měsících. Televizní stanice vysílaly jeho obrázek, jak stojí před soudcem hladce oholen a bez pout, obklopen dvěma policisty.

Když bude mluvit, trest smrti Po Si-laje může minout

Ještě letos v únoru Po Si-laj odmítal spolupracovat s vyšetřovateli a dvakrát vyhlásil hladovku. Trval na tom, že svou nevinu před soudem obhájí. Před několika dny ale údajně změnil názor a chce při procesu přiznat vinu, aby si vysloužil shovívavost soudce.

Pokud vinu uzná, bude to podle agentury Reuters signál o tom, že dosáhl se soudem dohody. Spíš se ale předpokládá, že přinejmenším u zneužití moci Po vinu odmítne.

Po Si-laj by za své činy mohl být odsouzen k trestu smrti, i když je pravděpodobnější, že mu tento trest bude podmínečně odložen. V praxi to znamená doživotí nebo 20 let vězení. Jeho odsouzení je považováno za jisté, otázkou je, jak se před soudem bude hájit.

Soudní líčení má podle čínské státní televize CCTV trvat dva dny, verdikt pak pravděpodobně padne počátkem září.

Jednání soudu je veřejné, i když západní novináři do soudní síně přístup nemají. Podle sdělení soudu je mezi 110 osobami na přelíčení devatenáct čínských reportérů. Soud kromě toho o průběhu jednání informuje na svém blogu v sociální síti Sina Weibo, což místní komentátoři označují za bezpříkladný projev otevřenosti.

Na této sociální síti však ještě před měsícem bylo Poovo jméno cenzurováno. Až když bylo známo konkrétní datum soudu, začalo být užívání jména Po znovu přístupné.

Záhy se začaly objevovat příspěvky na podporu protikorupční politiky vládnoucí strany. Ovšem všechny byly napsány v totožném znění. Spekuluje se proto, že čínští představitelé úmyslně zmanipulovali sociální síť, aby ukazovala údajnou podporu veřejnosti.

Obhájce maoistických ideálů prý doplatil na přílišný politický vliv

Na stránce Free Weibo, která zveřejňuje cenzurované příspěvky blogerů, se naopak objevilo množství hlasů označujících Poovo věznění za perzekuci. 

Jeho přívrženci, kterých v Číně není málo, ho označují za oběť mocenského boje mezi stoupenci komunistických pořádků a reformátory.

Po Si-laj bývá označován za obhájce revolučních ideálů někdejšího diktátora Mao Ce-tunga a za neohroženého zastánce chudých. Tato legenda podle čínských komentátorů mění proces v celostátně citlivý politický problém.

Podle The Telegraph byli někteří Poovi stoupenci před začátkem soudního procesu zadrženi policisty, aby nemohli vyjádřit podporu před soudní budovou. I přesto se jich tam asi desítka sešla.

Pád vlivného politika odstartoval záhadný loňský útěk Wang Li-jüna, bývalého policejního šéfa ve městě Čchung-čching, na americký konzulát, kde se policista skrýval 24 hodin. Wang pak obvinil Poovu manželku z vraždy britského podnikatele.

Do prudkého pádu z výsluní působil Po jako šéf komunistické strany právě ve městě Čchung-čching a byl také členem 25členného politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny. Z funkce v Čchung-čchingu byl odvolán v polovině loňského března a další měsíc byl zbaven i členství ve stranickém politbyru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist