Manželka donedávna významného čínského politika Po Si-laje, která byla v pondělí za vraždu odsouzena k trestu smrti s dvouletým odkladem, možná za sebe poslala k soudu dvojnici.
Takové spekulace se alespoň podle deníku Daily Mail objevily na čínském internetu. List zároveň připomíná, že praxe zaplatit dvojníkovi za to, aby stanul před soudem a odpykal si následný trest, byla u čínských bohatých či vlivných osobností doložena již v minulosti.
Žena, která si v pondělí u soudu ve východočínském městě Che-fej vyslechla rozsudek, byla očividně tlustší než elegantní právnička Ku Kchaj-laj, jak ji čínská veřejnost znala ještě před několika měsíci. Podle některých expertů se lišily i rysy jejího obličeje.
Ku Kchaj-laj se před soudem přiznala, že loni pomocí jedu otrávila britského podnikatele Neila Heywooda, prý proto, že vyhrožoval jejímu synovi. Případ ukončil slibně se rozvíjející kariéru politika Po Si-laje, který si dělal naděje na brzké jmenování do devítičlenného vedení čínské komunistické strany.
Ztloustnout ve vězení?
Jeho manželka v pondělí za svůj čin dostala trest smrti s odkladem, který bude s největší pravděpodobností po dvou letech změněn na doživotí a později patrně dále zkrácen. Ku verdikt přijala a prohlásila, že se proti němu nebude odvolávat.
Řada Číňanů si ovšem všimla, že žena na lavici obžalovaných měla značně odlišný vzhled než dřív. Deník Daily Mail upozornil, že zatímco většina čínských vězňů v káznici ubude na váze, Ku byla v pondělí před soudem podstatně silnější.
Porovnejte sami: Ku Kchaj-laj během procesu (vlevo) a před ním (Foto: Reuters)
List Daily Mail rovněž odkazuje na dva bezpečnostní experty, kteří pracují s počítačovými programy pomáhajícími při identifikaci osob podle obličejových rysů. Ti tvrdí, že žena, jež v přímém přenosu v čínské televizi klidným hlasem přijala rozsudek jako spravedlivý, nemohla být Po Si-lajova manželka.
Čína musela blokovat internet
Tento názor se také v pondělí začal rychlostí blesku šířit mezi čínskými uživateli internetu. Čínští cenzoři proto spěšně zablokovali vyhledávání výrazu "dvojník" na čínském webu.
Nesouhlasné hlasy vinu za baculatý vzhled Ku Kchaj-laj naopak pragmaticky svalují na léky, které údajně odsouzená brala kvůli svým problémům s duševním zdravím. V čínském tisku se objevily zprávy, že Ku trpěla v poslední době depresemi, nespavostí a paranoidními obavami z neustálého pronásledování.
Jakkoli se teorie o dvojnici může zdát bizarní, užívání dvojníků mocnými lidmi v Číně v soudních případech, které jsou proti nim vedeny, již bylo dokumentováno.
Dvojníci v minulosti
V roce 2009 si ředitel nejmenované čínské nemocnice, který způsobil smrtelnou dopravní nehodu, najal otce svého zaměstnance, aby se "přiznal" a strávil za něj příslušnou dobu ve vězení.
Jiný bohatý Číňan, který řídil automobil bez řidičského oprávnění a srazil a zabil motocyklistu, svému "náhradníkovi" zaplatil v přepočtu asi 158 tisíc korun.
Také 53letá Ku Kchaj-laj mohla uzavřít dohodu s všemocnými šéfy čínské komunistické strany, že si svůj trest odpyká v domácím vězení, které je podstatně pohodlnější než běžná káznice.
Délka trestu pro Ku, či její dvojnici, by nakonec mohla být zkrácena i na méně než 20 let. Podle listu The Guardian si totiž zločinci odsouzení původně k trestu smrti s odkladem odpykají v Číně v průměru pouhých 18 roků v cele.
List Daily Mail upozorňuje, že popsaná praxe užívání dvojníků je v Číně tak běžná, že pro ni existuje dokonce zvláštní termín - ting cuej. Ting znamená v čínštině "zastoupit" či "nahradit" a cuej je "zločin", ting cuej je tedy jakýsi "náhradník zločince".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist