Netradičním způsobem si ve středu připomněla 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa bulharská Sofia. Místní památník sovětské armádě se totiž zbarvil na růžovo a přibyl na něm i nápis v českém jazyce: Bulharsko se omlouvá. Informoval o tom deník Sega.
Právě Bulharsko bylo jedním z pětice států východního bloku, které do země poslaly své vojáky. Kdo za obarvením památníku stojí, nebylo jasné.
Člověku, který památník pomaloval, nyní hrozí obvinění z výtržnictví. Za něj může v Bulharsku dostat až dva roky vězení. U obyvatel Sofie vyvolala akce velký zájem a množství z nich k monumentu zamířilo, aby se u něj mohli vyfotografovat.
Většina z těch, se kterými na místě mluvil reportér listu 24 časa, si nemyslí, že jde o vandalství. Považuje to za umění, jehož vzkaz naopak vyzdvihují.
Srpen 1968 on-line. Sledujte vpád vojsk Varšavské smlouvy na Twitteru - čtěte ZDE
Tanky zničily Dubčekův komunismus s lidskou tváří. Podívejte se - čtěte ZDE
Bulharský deník v této souvislosti poznamenal, že podobnými akcemi v Česku proslul výtvarník David Černý, který přebarvil v roce 1991 na růžovo rovněž památník sovětským vojákům – tank ze druhé světové války.
Podobně velký zájem vyvolalo přebarvení památníku u bulharských médií. Svými dotazy následně zahltily zejména českou ambasádu v Sofii.
"Přebarvení sochy je z právního hlediska striktně nezákonné. Vážíme si toho, že je toto výročí takto připomenuto, nicméně s touto formou se nemůžeme identifikovat," řekl zástupce velvyslance v Bulharsku Tomáš Chrobák. "Zatím těžko můžeme říci, kdo je autorem a zda se k tomu někdo přihlásí. Nejspíš asi ne," dodal.
Sofia Red Army monument painted pink 2 mark 45 yrs frm 1968 invasion of Czechoslovakia. Caption: Bulgaria apologises pic.twitter.com/pgaTX3gkmj
— Dimitar Bechev (@dimobe) August 21, 2013
Sofijský památník přitom nezískal nový vzhled poprvé. Například v roce 2011 se vojáci v bronzovém sousoší změnili v americké komiksové hrdiny Supermana či Wolverina ze ságy X-Men. Přibyl i Santa Claus a Ronald McDonald, symbol řetězce McDonald´s, nebo ruská vlajka, kterou vojáci drží v rukou, byla obarvena na americkou a pod tím vším byl bulharský nápis Držíme krok s dobou.
Loni v srpnu byly zase vojákům přikresleny barevné kukly na podporu dívek ze skupiny Pussy Riot. Stejné kukly měly ruské aktivistky i během "punkové modlitby" v moskevském chrámu, za kterou si dvě z dívek odpykávají dvouletý trest odnětí svobody.
Většina z bulharských médií v souvislosti s přebarvením památníků poznamenávala, že Bulharsko bylo první zemí, která na invazi do Československo trvala. V roce 1990 se ale za ni bulharský parlament omluvil a o sedm let později se pak osobně omluvil tehdejší bulharský prezident Petar Stojanov během své návštěvy Prahy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist