Do Manilského zálivu poblíž filipínské metropole uniklo na 500 000 litrů nafty z podmořského potrubí. Úřady tam zakázaly rybolov. Skvrna v blízkosti čtyř pobřežních měst má 300 kilometrů čtverečních.

Zdrojem úniku je zjevně podmořský potrubí patřící společnosti Petron, nebo navazující propojení s tankerem, jenž palivo ve čtvrtek nakládal.

Skvrna se táhne v délce dvaceti kilometrů podél pobřeží. Starosta města Rosario Jose Ricafrente vyhlásil stav katastrofy, aby urychlil pomoc místním rybářům a jejich rodinám.

Šéf vládního úřadu pro rybolov Asis Perez řekl, že zásobování Manily rybami není ohroženo, protože 95 procent dodávaných ryb pochází z jiných vod. Velké ryby se podle něj před skvrnou uplavou, ale malé pravděpodobně nepřežijí. Kontaminováni mohou být také měkkýši.

Společnost Petron odmítá, že by došlo k jakémukoliv pochybení. Hodlá ale spolupracovat s úřady a skvrnu začala čistit.

Podle místních médií na hladině plavou mrtvé ryby. Ani zdravotní rizika ale neodradila obyvatele a rybáře, aby se nebrodili vodou. Uniklou naftu nabírají do barelů a prodávají ji nebo vyměňují za potraviny.

Podle šéfa vládního úřadu Pereze se nafta během deseti dnů přirozeně odpaří. Úřady přesto vyslaly dvě lodě, které mají dohlédnout na dodržení zákazu rybolovu.

Související