Rumunská diplomacie v neděli oficiálně protestovala proti sobotním výrokům maďarského extremisty, který v projevu k mladým příslušníkům maďarské menšiny volal po "čistotě našeho národa".

Gábor Vona, předseda maďarské ultrapravicové parlamentní strany Jobbik, v projevu v rumunské župě Harghita řekl, že pro zajištění práv rumunských Maďarů je ochoten podstoupit i konflikt s Rumunskem.

V Rumunsku žije silná maďarská menšina, která se s podporou maďarských úřadů snaží získat větší autonomii. Podle oficiálního stanoviska vlády premiéra Viktora Orbána jsou rumunští, ale i slovenští, srbští a ukrajinští Maďaři součástí jednotného maďarského národa, byť o "územní sjednocení" Budapešť neusiluje.

Jiný názor na vztah se sousedními státy prosazuje Vona, jehož Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) má v maďarském parlamentu 47 z celkových 386 poslanců.

Nežádoucí osoba

Kvalita vztahů Maďarska s Rumunskem podle něj není důležitá, mnohem významnější je "čistota našeho národa". Pokud by zajištění práv Maďarů v Rumunsku znamenalo konflikt, pak Jobbik za tento konflikt převezme odpovědnost, řekl Vona v sobotním projevu.

Rumunské ministerstvo zahraničí nyní naléhavě vyzvalo maďarskou vládu, aby se od Vonových slov distancovala. Bukurešť výroky šéfa Jobbiku považuje za "mimořádně závažné", uvádí se v prohlášení.

Řada poslanců na Vonův projev reagovala žádostí, aby byl extremista v Rumunsku vyhlášen za nežádoucí osobu a aby mu byl zakázán vstup na rumunské území. Maďarské úřady zatím na skandál nereagovaly.

Ke sjednocení všech etnických Maďarů v zájmu vybudování silného národa vyzval koncem července sám Orbán. Během návštěvy rumunských regionů osídlených maďarskou menšinou prohlásil, že "právní propojení" Maďarů nelze zajistit teritoriálně, ale přes přijetí maďarského občanství.

V rumunské Transylvánii žije 1,2 milionu lidí, kteří se hlásí k maďarské národnosti. Do konce první světové války oblast patřila Uhrám, ale trianonská mírová smlouva v roce 1920 Maďarsko o tento region připravila, stejně jako o oblasti, jež připadly Slovensku, Srbsku a Rakousku. Maďarsko tehdy přišlo o víc než 70 procent svého území.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist