Americká prezident Barack Obama oznámil, že nechce kvůli ruskému homofobnímu zákonu bojkotovat olympiádu v ruském Soči. Klade si ale otázku, kam prezident Vladimir Putin a Rusko směřují. Stav lidských práv v Rusku a kauza Edwarda Snowdena přiměly Washington učinit pauzu v rozvoji vztahů s Ruskem a zamyslet se nad jejich stavem, řekl šéf Bílého domu.

Obama také chce vyzvat americký Kongres, aby novelizoval zákon regulující shromažďování dat z internetové a telefonické komunikace. Oznámil rovněž, že posílí kontrolu nad tajnými monitorovacími programy a provede "náležité reformy" v kontroverzní činnosti americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Obamův záměr je reakcí na vlnu odporu, kterou mezi americkou veřejností, ale i mezi poslanci Kongresu rozpoutala kauza whistleblowera Snowdena. Bývalý externí spolupracovník amerických tajných služeb v červnu vyzradil podrobnosti o tajném vládním programu Prism, s jehož pomocí výzvědné služby monitorovaly internet a telefonní komunikaci. Skandál vyvolal v USA i v zahraničí obavy z nezákonného špehování a porušování soukromí občanů.

Obama se ve čtvrtek sešel s šéfy technologických firem, mezi jinými s Timem Cookem z Applu či Randallem Stevensonem z AT&T. Podle Bílého domu byla tématem schůzky kontrola internetového provozu a ochrana soukromí. Jednání se zúčastnili i představitelé amerických organizací, které se zasazují o transparentnost vlády a ochranu privátní komunikace.