Hlavním motivem pro studium finštiny, a zřejmě i norštiny, je u mladých Rakušanů v drtivé většině vášeň pro severské metalové kapely.

Ukázal to podle agentury APA průzkum, který na Vídeňské univerzitě provedl finský institut pro podporu výuky jazyka CIMO.

Šéfka institutu Marjut Vehkanenová na konferenci lektorů finštiny z celého světa ve finském městě Vaasa informovala, že 97 procent vídeňských studentů finštiny jako hlavní motivaci pro studium jazyka přiznalo obdiv ke skupinám jako jsou Stratovarius, Lordi, Nightwish nebo Children of Bodom.

Letos se na finštinu na Vídeňské univerzitě nově zapsalo 80 studentů.

Mluvčí CIMO Virve Zenknerová APA řekla, že výsledky průzkumu se z velké části shodují s poznatky učitelů finštiny v USA či Jižní Americe, podle nichž tento ugrofinský jazyk studenty zajímá většinou jen kvůli heavy metalu a podobným stylům.

Podobně je na tom podle Zenknerové norština, přičemž Norsko je známé kapelami vyznávající ještě tvrdší styly, jako jsou black a death metal.

Výsledek průzkumu prý experty z CIMI překvapil. Doposud se domnívali, že si studenti finštinu vybírali hlavně kvůli osobním sociálním vazbám včetně rodinných či partnerských vztahů.