Vyslanci západních a arabských zemí navštívili v noci na pondělí ve vězení jižně od egyptské metropole Káhiry zástupce vůdce Muslimského bratrstva Chajráta Šatira, informovala agentura Reuters s odvoláním na egyptská média.

Návštěva byla součástí mezinárodní snahy ukončit krizi vyvolanou svržením islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Vyslanci ze Spojených států, Evropské unie, Spojených arabských emirátů a Kataru se sešli s Šatirem krátce po půlnoci. Svolení k návštěvě věznice Tora jim dal generální prokurátor, sdělila egyptská tisková agentura MENA.

Šatir je hlavní stratég Muslimského bratrstva, z nějž vzešel také Mursí, který byl při prvních egyptských demokratických volbách zvolen loni do čela státu. Po pádu Mursího počátkem července byl spolu s prezidentem zatčen také Šatir, a sice s obviněním z podněcování násilí.

Cílem stávajícího čilého mezinárodního diplomatického úsilí je zažehnat konflikt mezi Mursího islamistickými stoupenci a prozatímní vládou, která byla jmenována armádou, jež 3. července Mursího po masových protestech svrhla.

Armádou podporovaná vláda v neděli uvedla, že dá šanci vyjednávání, varovala však, že čas běží. Tisíce Mursího přívrženců zůstávají utábořeny na dvou místech v Káhiře. Kabinet již dříve jejich demonstrace označil za ohrožení národní bezpečnosti a slíbil, že je rozežene.

V Káhiře jsou během pondělka očekáváni američtí senátoři John McCain a Lindsey Graham, které o návštěvu země a setkání s jejími armádními představiteli a členy opozice požádal americký prezident Barack Obama. Graham v rozhovoru v pořadu stanice CNN uvedl, že egyptská armáda musí postupovat "agresivněji" ve snaze uspořádat nové volby a budoucí americká pomoc se bude odvíjet od návratu občanské vlády.

Kvůli pokračujícím protestům se s islamistickými předáky měl údajně sejít i součásný ministr obrany a šéf armády Abdal Fatah Sisi, napsala agentura AFP. Schůzky se prý zúčastnilo šest politických a náboženských osobností, žádný z vůdců Muslimského bratrstva ale mezi nimi nebyl.

Graham v rozhovoru v pořadu stanice CNN uvedl, že egyptská armáda musí postupovat "agresivněji" ve snaze uspořádat nové volby a budoucí americká pomoc se bude odvíjet od návratu občanské vlády.

Podpora salafistů

"Sisi zdůraznil, že je ještě šance na pokojné řešení krize za podmínky, že se všechny strany vzdají násilí," uvedl v prohlášení armádní mluvčí.

Podle nejmenovaného zdroje AFP, obeznámeného s danou záležitostí, byli mezi účastníky schůzky se Sisim dva vlivní salafističtí šajchové Muhammad Hasan a Muhammad Abdas Salam. Tito představitelé salafistického hnutí, považovaného za radikální organizaci prosazující islám i násilí, podle něj nedávno promlouvali k davu Mursího stoupenců u mešity Rábaa al-Adavíja, kde je jeden ze dvou hlavních protestních táborů v Káhiře.

"Jestliže islamisté, s nimiž se generál Sisi sešel, nejsou členy Muslimského bratrstva, každopádně toto hnutí podporují," řekl zdroj AFP.

Sisi stál 3. července za sesazením Mursího armádou. V nynější prozatímní egyptské vládě je ministrem obrany a de facto nejmocnějším mužem v Egyptě. Střety demonstrantů s pořádkovými silami si vyžádaly už kolem 300 mrtvých, bratrstvo neústupně udržuje dva velké protestní tábory v Káhiře a ignoruje výzvy vlády k jejich vyklizení.

Duchovního vůdce bratrstva Muhammada Badího a dva jeho blízké spolupracovníky mezitím zřejmě čeká soud kvůli obviněním ze spiknutí ohledně červnové smrti osmi demonstrantů před káhirským sídlem bratrstva. Proces má začít 25. srpna.

Vláda dala před několika dny armádě zelenou k vyklizení táborů demonstrantů i s použitím síly. K tomuto kroku ale dosud armáda nepřistoupila, mimo jiné zřejmě i na nátlak ze zahraničí vedený obavami z nového krveprolití v Egyptě.

Ve vyjednávání v Káhiře na témě poklidného řešení krize pokračovali William Burns z amerického ministerstva zahraničí a vyslanec Evropské unie Bernardino León. Nejvyšší bezpečnostní orgán v Egyptě v neděli ale varoval, že hledání pokojného řešení protivládních protestů Mursího stoupenců nebude trvat "donekonečna".

V prohlášení vydaném po své sobotní schůzce to uvedla Národní bezpečnostní rada, v jejímž čele stojí prozatímní prezident a která zahrnuje klíčové ministry. Zdůrazňuje také, že jakékoliv dojednané ukončení protestů Mursího podporovatelů neušetří ty, kdo "porušují zákon nebo štvou proti státu".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist