Britské úřady v rámci zveřejňování části tajných dokumentů ze státních archivů ve čtvrtek zveřejnily emotivní projev královny Alžběty II., jehož text byl v 80. letech minulého století sestaven pro potřeby cvičení civilní obrany. Řeč, kterou královna nikdy nepronesla a nejspíš ani nečetla, byla součástí branného nácviku pro případ napadení Sovětským svazem a jeho spojenci.
"Všichni víme, že nebezpečí, jemuž dnes čelíme, je mnohem větší, než jaká nás kdy ohrožovala v našich dlouhých dějinách," praví se v projevu. "Nechť nás ale čekají jakékoli hrůzy, charakter, který nám pomohl dvakrát v tomto smutném století uchránit naší svobodu, bude znovu zdrojem naší síly."
Projev byl součástí 320stránkového manuálu k brannému cvičení pod krycím názvem Wintex-Cimex 83, který sestavila ministerstva vnitra a obrany společně s britskými tajnými službami.
Královnu Alžbětu II. na slavnostní mši doprovodila celá rodina. A další dva tisíce hostů - čtěte ZDE
Jak šel čas v Buckinghamském paláci: Sto let královské rodiny ve fotografiích - čtěte ZDE
Imaginární řeč byla podle scénáře cvičení pronesena 4. března 1983. Podle agentury AP její obsah dokládá vážnost, s níž britské úřady hodnotily hrozbu jaderné konfrontace. Americký prezident Ronald Reagan v témže roce označil SSSR za "říši zla" a nechal v Evropě – včetně Británie – rozmístit rakety středního doletu.
Královnin text připomíná sílu Británie v obou světových válkách. "Nyní se toto válečné šílenství znovu šíří po světě a naše statečná země se musí opět připravovat na to, aby přežila veškerá protivenství," uvádí se v poselství.
Bojuje i můj syn
V projevu je zmíněn i druhý nejstarší syn Alžběty, princ Andrew, vévoda z Yorku, který se jako pilot helikoptéry zúčastnil války o Falklandy v roce 1982. Královna měla oznámit, že princ už je nasazen v rozbíhajícím se konfliktu a "je to právě toto těšné pouto rodinného života, které musí být naší největší obranou v boji proti neznámému."
Alžběta II. v něm vzpomíná na dobu, kdy spolu se sestrou u rádia naslouchala projevu svého otce, krále Jiřího VI., při zahájení druhé světové války. "Ani na okamžik jsem si nedovedla představit, že tato pochmurná a děsivá povinnost jednou padne i na mě," uvádí se v textu.
Scénář cvičení vychází z bojové situace, při níž Sovětský svaz a jeho spojenci z Varšavské smlouvy podniknou drtivý útok na Británii s použitím chemických zbraní. Státy NATO odpovídají "omezeným" jaderným úderem, který přinutí Východ žádat o mír.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist