Britská královna Alžběta II. odhalila v Londýně památník padlým členům posádek britských bombardérů za druhé světové války. Tehdy padlo 55 573 vojáků královského vojenského letectva (RAF), kteří podnikali bombardovací lety nad Evropu.

Byli mezi nimi vojáci řady národností, nejen z Británie, ale také z Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Polska, Československa, Francie či USA. Letci z Československa létali v 311. československé bombardovací peruti RAF.

Královna odhalila velký bronzový pomník v Green Parku v centru Londýna poblíž Buckinghamského paláce. Pomník zobrazuje sedmičlennou posádku vracející se z bojového letu. Jeho odhalení se zúčastnilo na pět tisíc veteránů a jejich příbuzných.

S britskými bombardéry za války létalo na 125 tisíc mužů, kterým bylo v průměru 22 let. Skoro polovina – 55 573 – z nich přišla o život.

Ceremoniál ukončil přelet posledního létajícího bombardéru Lancaster, který nad parkem shodil tisíce květů vlčích máků, kterými Britové uctívají památku padlých ve válkách.

Padlí bombardovací letci zatím neměli v Británii vlastní památník, zčásti kvůli tomu, že při náletech zahynulo i mnoho civilistů. Ale postavení pomníku podporovala v posledních letech řada osobností, včetně například nedávno zesnulého zpěváka Robina Gibba.

Německé město Drážďany, kde při spojeneckém bombardování zahynulo na 25 tisíc civilistů, zpočátku mělo proti pomníku námitky. Od těch však ustoupilo, když nápis na památníku zmiňuje i památku všech mrtvých při náletech v letech 1939 až 1945. "Nápis je dalším gestem smíření mezi Británií a Německem," uvedla mluvčí Drážďan.