Britská centrální banka Bank of England sehrála mnohem aktivnější roli v jednom z nejtemnějších období historie bankovnictví, než se dosud myslelo. Umožnila totiž prodej zlata, které uloupili nacisté po invazi Československa v roce 1939. Vyplývá to z dokumentů, které přibližují činnost banky během druhé světové války.
Jak napsaly Financial Times, britská centrální banka zlato prodávala jménem Německé říšské banky, která ho měla z Národní banky československé. Podle zveřejněných materiálů bylo v březnu 1939 zlato, které mělo tehdy hodnotu 5,6 milionu liber, přesunuto z účtu Národní banky československé do basilejské Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), na účet vedený jménem Německé říšské banky. BIS sloužila a dodnes slouží jako banka pro centrální banky.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












