Účastníci protestů v sobotu v Benghází zaútočili na úřadovny libyjské odnože panarabského islamistického hnutí Muslimské bratrstvo a na sídlo jeho politického křídla. Násilné incidenty propukly při protestech proti pokračujícím vraždám v tomto východolibyjském městě. Podobné incidenty se podle agentury Reuters odehrály i v Tripolisu.

V noci na dnešek vyšly v Benghází do ulic stovky lidí, aby odsoudily vraždu prominentního politického aktivisty Abdassaláma Mosmaryho. V pátek ho zastřelili neznámí útočníci, když vycházel z místní mešity. Tento právník byl známým kritikem Muslimského bratrstva, jehož politické křídlo Strana spravedlnosti a výstavby (PJC) je druhou největší formací v parlamentu.

Rovněž v pátek byli v Benghází zabiti také dva vysocí představitelé armády.

"Benghází vás nechce"

Protestující podle svědků ve městě podpálili dvě budovy. Jedna patřila Muslimskému bratrstvu a druhá PJC. "Seberte si své věci. Benghází vás nechce," ozývalo se prý z řad demonstrantů.

V libyjské metropoli dav podle Reuters nejprve vtrhl do tamního sídla PJC. Poté se vydal vyplenit i sídlo liberálního Spojenectví národních sil (NFA), což je v Libyi nejsilnější politická strana. Založil ji Mahmúd Džibríl, premiér z období ozbrojeného povstání proti svrženému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

Nespokojenost s výsledky revoluce

V Benghází více než jinde v Libyi roste nesouhlas s činností bojovníků z dob revoluce, kteří různými blokádami či hrozbami chtějí prosadit, aby z politického života byli vyloučeni všichni, kdo spolupracovali s vládou svrženého diktátora Kaddáfího.

Nové libyjské vedení se řadu měsíců snaží různé ozbrojené skupiny a milice buď odzbrojit, nebo začlenit do řádných bezpečnostních složek. Ty jsou zatím příliš slabé na to, aby dokázaly zajišťovat bezpečnost v zemi zaplavené zbraněmi. Ústřední vláda proto povoluje některým z nejmocnějších milicí udržovat alespoň zdání pořádku.

Neklid v severní Africe

Libye není jediným místem, kde se v těchto dnech pořádají velké protesty. Několik desítek lidí, zřejmě převážně příznivců či členů Muslimského bratrstva, v sobotu údajně postřílela policie v Egyptě. Tam se demonstruje proti sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Protesty si za poslední měsíc vyžádaly zřejmě kolem dvou stovek obětí.

V Tunisku došlo k dvěma vraždám opozičních politiků, což donutilo lidi vyjít v sobotu do ulic. Při demonstraci ve něstě Gafsa zemřel již jeden člověk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist