Více než 10 hodin čekání je u konce. Velká Británie se dočkala nového člena královské rodiny a v pořadí třetího následníka trůnu. Vévodkyně Kate porodila princi Williamovi syna.

Buckinghamský palác uvedl, že princ William se porodu zúčastnil. Královna a její manžel jsou z narození pravnuka nadšení. Kate i jejímu synovi se podle oficiálních zpráv z královského paláce daří dobře a zůstanou v porodnici přes noc.

Hrdý a šťastný je prý i princ Charles. "Má žena i já jsme neskutečně šťastní z příchodu mého prvního vnoučete. Pro Williama a Kate to je mimořádná chvíle a my jsme velmi nadšení z narození jejich chlapce," uvedl Williamův otec princ Charles v prohlášení. Dodal, že se již nemůže dočkat, až vnuka uvidí.

William o narození syna nejprve informoval královnu Alžbětu II., která se podle tradice má dozvědět zprávu jako první, následně i svého otce Charlese a bratra Harryho. Mezi prvními, kdo se o novém členovi královské rodiny dozvěděl, byl podle televize SkyNews také britský premiér David Cameron.

Oznámením o narození nového dědice trůnu, který je v následnictví třetím po svém dědovi Charlesovi a otci Williamovi, královský dvůr porušil tradici, podle které se zpráva o porodu nejprve vyvěšuje na stojan před Buckinghamským palácem. Zde se oficiální dokument podepsaný čtyřmi členy lékařského týmu objevil až později.

U Buckinghamského paláce i před porodnicí propukly v jásot stovky lidí, kteří na zprávu o dítěti dlouhé hodiny čekali.

Před hlavním vchodem do soukromého křídla Lindo Wing porodnice St. Mary stály celý den desítky novinářů a fotografů na štaflích. Kate lékaři přijali v pondělí brzy ráno. Přijela s manželem autem, bez policejního doprovodu.

"Vévodkyně odjela autem z Kensingtonského paláce do Lindoova křídla nemocnice Panny Marie společně s vévodou z Cambridge (Williamem)," potvrdil v oficiálním prohlášení palác.

Kate byla do porodnice převezena krátce před šestou hodinou ranní místního času. Porodila v 16:24.

Jméno potomka zatím princ s manželkou tají. Bookmakeři v případě chlapce sázeli na George. Podle oficiálního prohlášení ale v každém případě narozené dítě ponese titul princ z Cambridge. Pár celý víkend strávil v Kensingtonském paláci, minulý týden byli oba u rodičů Kate v Bucklebury, v hrabství Berkshire.

Na zprávy z porodnice čekala celá královská rodina. Královnu Alžbětu II. ranní zpráva o probíhajícím porodu zastihla na zámku ve Winsdoru, kde pobývala od konce minulého týdne. Odpoledne se ale vrátila zpět do Buckinghamského paláce. Nemá naplánované žádné panovnické povinnosti, ale v pátek se chtěla přesunout na své skotské sídlo Balmoral, kde má trávit letní dovolenou.

Minulý týden královna zavtipkovala, že doufá, že si miminko pospíší a na svět přijde dříve, než odjede.

Princ Harry, který by se příští rok měl se svou jednotkou vrátit do Afghánistánu, údajně pomáhal Kate s balením tašky do porodnice, píší britská média. Kromě iPodu ji do tašky přibalil prý i sladkosti.

V porodnici St. Mary se narodil v roce 1982 i princ William a jeho bratr Harry. Porod očekávaného prvního potomka královského páru má vést Marcus Setchell, bývalý gynekolog královny Alžběty II., a Alan Farthing. Počítali přitom s přirozeným porodem.

Přímý přenos z Londýna (obraz chvílemi vypadává):

Kate má v porodnici k dispozici celé apartmá. Cena za služby se liší, na balíček porodu přirozenou cestou se zde platí záloha 5500 liber (téměř 166 tisíc korun) na císařský řez pak 7500 liber (přes 226 tisíc korun). Asistenti zahrnutí v ceně nejsou - ti na 24 hodin stojí tisíc liber.

Každý pokoj má televizi se satelitem, připojení k internetu, jsou tam dodávány noviny a na obsáhlém menu nechybí ani šampaňské na oslavu narození dítěte.

Monarchista nebo republikán? List Guardian dává čtenářům na výběrLindo Wing podle své brožurky "poskytuje nejlepší soukromou porodnickou a novorozeneckou péči o matky a jejich děti od roku 1937", připomíná list Guardian.

Ten také na svůj zpravodajský server umístil vedle zpráv o královském porodu tlačítko "Republicans?", kterým si čtenáři, kteří nejsou příznivci monarchie mohou web "přepnout" a zprávy o miminku prince a jeho manželky se jim nezobrazí.

Jméno dítěte může podle AP zůstat nějaký čas záhadou. Williamovo jméno se veřejnost dozvěděla týden po porodu a Charlesovo dokonce až měsíc po jeho narození.

Bývalý mluvčí královny Alžběty Dickie Arbiter si pamatuje, jak to u nemocnice vypadalo ve stejnou dobu před 31 lety, když se narodil princ William. "Tehdy neexistovalo 24hodinové zpravodajství, ale stejně bylo před nemocnicí množství médií," popsal. 

Arbiter neočekává, že by se přišli členové královské rodiny na dítě podívat do porodnice, znamenalo by to totiž množství bezpečnostních opatření. Je možné, že ale dorazí rodiče vévodkyně Middletonovi. "Diana byla v nemocnici 22 hodin, jeden den porodila a druhý den odešla. Myslím, že to Kate udělá stejně," uvedl bývalý královský mluvčí.

Už teď je hashtag #RoyalBaby na Twitteru jedním z nejpoužívanějších. Kromě prodejců suvenýrů a fanoušků, kteří mávají do kamer před Lindo Wing a přicházejí si fotit zástupy novinářů i zavřené dveře, královské miminko oslavuje například také britský řetězec supermarketů ASDA, který pro královskou rodinu vyhradil parkovací místo před jednou z prodejen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist