Společnost Microsoft v úterý písemně požádala amerického ministra spravedlnosti, aby ji povolil zveřejnit více informací o tom, jak řešila požadavky bezpečnostních agentur na poskytnutí údajů o svých klientech, informovala agentura Reuters.
Žádost přišla týden poté, co britský deník The Guardian uvedl, že Microsoft umožnil bezpečnostním agenturám USA obcházet zašifrování e-mailů a zachycovat komunikace prostřednictvím Skype.
List se přitom odvolával na dokumenty poskytnuté bývalým spolupracovníkem amerických tajných služeb Edwardem Snowdenem, který se nyní ukrývá před americkými úřady.
Největší softwarová firma na světě Microsoft uvedla, že ve zprávě listu jsou "značné nepřesnosti", a prohlásila, že žádné vládě neumožnila přímý ani nepřímý přístup k e-mailům a dalším sdělením či údajům klientů.
Malé vítězství
Microsoft a další podobné společnosti získaly v červnu od vlády USA povolení zveřejnit jen počty požadavků, které obdržely od amerických úřadů v rámci monitorování uživatelů webu. Omezené povolení bylo chabé vítězství pro společnosti, které se vyrovnávají s dopady nedávného odhalení, že se podílely na utajovaných programech, kterými tajné služby monitorovaly aktivity lidí na internetu či v síti mobilních telefonů.
Microsoft tehdy sdělil, že obdržel "různé požadavky", které se ve druhé polovině roku 2012 týkaly kolem 31 tisíc uživatelů. Společnost přitom začátkem letošního roku v takzvané "zprávě transparentnosti" tvrdila, že za celý rok 2012 obdržela 24 565 požadavků týkající se obecné zločinnosti.
Nyní připustila, že mnohem více bylo požadavků, které se týkaly národní bezpečnosti a které vznášely zpravodajské služby.
Násilnosti na ženách v Indii pokračují. Tentokrát je obětí šestileté děvčátko - čtěte ZDE
Ruští agenti se vrací k psacím strojům. Tajné služby se bojí špionáže přes internet - čtěte ZDE
Zprávy o tajném programu, kterým zpravodajské služby USA sledují internetovou komunikaci, vyvolaly v minulých týdnech v USA i v Evropě skandál. Americká rozvědka podle zveřejněných zpráv s odvoláním na Snowdena spolupracuje s velkými internetovými společnostmi, na jejichž serverech citlivá data získává.
Podle americké vlády se tak děje v rámci protiteroristického programu Prism, který je legální, probíhá pod dohledem soudu a neodporuje zákonům USA.
Facebook, Google a Microsoft již dříve zdůraznily, že v rámci bezpečnostních programů amerických úřadů nikdy neumožnily americké vládě přímý vstup do svých počítačových sítí, jak tvrdily některé deníky.
Snowden je nyní v Moskvě, kde čeká na vyřízení žádosti o dočasný azyl v Rusku. Odtud by chtěl odletět do Latinské Ameriky, kde mu několik zemí slíbilo politický azyl. Washington žádá o jeho vydání a chce mladého Američana soudit pro špionáž.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist