Bylo jí jedenáct let, když začala psát pro BBC, a ve třinácti se stala první laureátkou pákistánské mírové ceny pro mladé, která byla později přejmenována na National Malala Peace Prize.

V patnácti letech byla Malalaj Júsufzaiová na základě internetové petice nominována na Nobelovu cenu míru jako nejmladší v historii, založila nadaci na podporu vzdělávání dívek a napsala knihu.

List Foreign Policy ji zařadil na seznam největších globálních myslitelů. Časopis Time zase mezi nejvlivnější lidi roku 2012. A objevila se dokonce i na jeho obálce.

Kvůli jejím aktivitám podporujícím vzdělávání, nejrůznějším oceněním a popularitě nejen v jejím rodném Pákistánu, ale i ve světě ji 9. listopadu 2012 postřelil člen hnutí Tálibán. Z těžkého zranění hlavy se díky převozu do Velké Británie a několika mnohahodinovým operacím postupně zotavila. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyhlásil 12. červenec Dnem Malalaj.

Narozeniny v sídle OSN

A v pátek odpoledne, v den svých šestnáctých narozenin, pronesla řeč v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Hlavní poselství jejího výstupu je heslo: "Jedno dítě, jeden učitel, jedno pero a jedna kniha mohou změnit svět."

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se